Preminuo prije pola stoljeća

Lajos Zilahy, književnik koji se suprotstavio i fašizmu i komunizmu

Njegovi romani, u kojima povezuje romantičnu fabulu s realističnom pripovjednom tradicijom i blagom društvenom kritikom, postali su popularni širom svijeta.
Kultura / Knjige | 01. 12. 2024. u 12:50 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Dokaz / Lajos Zilahy (27. ožujka 1891., Salonta - 1. prosinca 1974., Novi Sad)

Na današnji dan prije pola stoljeća, 1. prosinca 1974. godine u Novom Sadu je umro Lajos Zilahy, veliki mađarski romanopisac i dramatičar.

Rođen je 27. ožujka 1891. u Nagyszalonta, Austro-Ugarska (danas Salonta, Rumunjska).

Studirao je pravo na Sveučilištu u Budimpešti prije nego što je služio u austro-ugarskoj vojsci tijekom Prvog svjetskog rata, u kojem je bio ranjen na Istočnom frontu – iskustvo koje je kasnije utjecalo na njegov bestseler Dva zarobljenika (Két fogoly).

Aktivno se bavio i filmom. Njegov roman iz 1928. Voda nešto nosi (Valamit visz a víz) dvaput je ekraniziran. 

Uređivao je umjetnički časopis Híd (Most) u razdoblju 1940–1944. Suprotstavljao se i fašizmu i komunizmu. Godine 1939. osnovao je filmski studio Pegazus koji je djelovao do kraja 1943. godine.

Pegazus je producirao filmove, a Zilahy je režirao neke od njih. Godine 1944. zabranjena je njegova drama Fatornyok (Drveni tornjevi). Dao je svu imovinu državnoj riznici ranih 1940-ih za korištenje u obrazovanju mladih za mir u svijetu.

Sam je napisao scenarij iz 1943. i korežirao ga s Gusztávom Oláhom u Mađarskoj pod međunarodnim engleskim naslovom Something in the Water. Čehoslovački scenarij napisali su Imre Gyöngyössy, Ján Kadár i Elmar Klos, a režirali su ga potonja dvojica sa srpskom, slovačkom, mađarskom, češkom i američkom glumačkom ekipom na lokaciji na Dunavu u Slovačkoj. 

Video: Valamit visz a víz (Oláh Gusztáv, Zilahy Lajos, 1943, részlet)

Lajos Zilahy postao je generalni tajnik mađarskog PEN-a, ali njegovi su ga liberalni stavovi doveli u sukob, prvo s desničarskim Horthyjevim režimom, a kasnije s poslijeratnom komunističkom vladom.

Zilahy je napustio Mađarsku 1947., provodeći ostatak života u egzilu u SAD-u, gdje je dovršio trilogiju A Dukay család, koja opisuje povijest fiktivnog Mađarska aristokratska obitelj od Napoleonovog doba do sredine dvadesetog stoljeća.

Od početka 1970-ih do smrti živio je u Novom Sadu. Njegovi romani, u kojima povezuje romantičnu fabulu s realističnom pripovjednom tradicijom i blagom društvenom kritikom, postali su popularni širom svijeta.

Pored spominjanih, najpoznatiji su: Samrtno proljeće (Halálos tavasz, 1922), Dva zarobljenika (Két fogoly, 1926), Osveta oružja (A fegyverek visszanéznek, 1936), Dukayevi (A Dukay család, 1968). 

Video: Karády Katalin - Szeretlek, mint... (Valamit visz a víz, 1943)

Nekoliko njegovih romana prevedeno je na bugarski, češki, danski, nizozemski, engleski, estonski, finski, francuski, njemački, talijanski, japanski, poljski, rumunjski, srpskohrvatski, slovački, slovenski, španjolski, švedski i turski, a neke od njegovih drama na njemački, talijanski i španjolski.

Izdanje njegovih kratkih priča dostupno je na španjolskom, a neke od njegovih kratkih priča prevedene su na bugarski, hrvatski, engleski, estonski, francuski, njemački, hindi, talijanski, poljski, portugalski, slovački, španjolski i švedski, a neke od njegove pjesama na njemački.

Lajos Zilahy je uz Sándora Máraija i Antala Szerba najznačajniji mađarski pisac.

Nekada su knjige mađarskog pisca Lajosa Zilahyja bile vrlo popularne u bivšoj Jugoslaviji i kupovale su se 'na metar'. Možda je popularnosti ovog pisca doprinijela i Milena Dravić koja je 1978. godine osvojila Zlatnog Davida, kao najbolja europska glumica, za ulogu u filmu "Voda nešto nosi". 

Kopirati
Drag cursor here to close