Lav Nikolajevič Tolstoj
Prije 195 godina rođen je jedan od najvećih svjetskih prozaista
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Književnik Lav Nikolajevič Tolstoj rodio se na današnji dan prije 195 godina, 9. rujna 1828. u aristokratskoj ruskoj obitelji. Od oca je naslijedio titulu grofa.
Tolstoji su bili jedna od najznamenitijih ruskih plemićkih obitelji, a uzdigli su se u kasnom 17. stoljeću, za vrijeme Petra Andrejeviča Tolstoja, koji je dobro učinio što se priklonio caru Petru Velikom. Mnogi kasniji članovi obitelji bili su ugledni na dvoru i u čitavom Ruskom Carstvu.
Mali grof Lav Tolstoj rođen je na obiteljskom posjedu Jasna Poljana, koji i danas postoji i nalazi se oko 200 km točno na jug od Moskve. Tolstojevi roditelji umrli su rano, pa je on naslijedio Jasnu Poljanu.
Bio je to znatan zemljoposjed s oko 1.600 hektara zemlje. Na njemu je živjelo oko 350 kmetova u 4 zaseoka, a na posjedu su bila i 4 jezera.
Tolstoj se brinuo oko blagostanja svojih kmetova. Primjerice, za njihovu je djecu na posjedu osnovao čak trinaest škola. Takva su nastojanja u to doba bila neuobičajena i izazivala su negativne reakcije vlasti.
Tolstoj je studirao pravo, a zatim se posvetio vojnoj karijeri. Bio je časnik u Krimskome ratu i u vojnim jedinicama na Kavkazu, što je opisivao u svojim djelima, počevši od Sevastopoljskih pripovijesti (Sevastopol’skie rasskazy, 1855–56) te u Povijesti jučerašnjeg dana (Istorija včerašnego dnja, 1851).
Vrativši se na Jasnu Poljanu napisao je remek-djela Rat i mir (Vojna i mir, 1863–69) i Anu Karenjinu (Anna Karenina, 1873–77). Budio bi se u 7 sati ujutro, vježbao, prošetao parkom, a zatim pisao.
Kad su mu bile 34 godine, oženio se 16 godina mlađom suprugom Sofijom Andrejevnom, zvanom Sonja. Budući da je pisao svoje romane vrlo sitnim rukopisom, s mnogo ispravaka, dodataka i bilješki, njegova je supruga radila čiste prijepise, koje bi Tolstoj sljedećeg dana opet prepravljao.
Tako je svako poglavlje prolazilo obično kroz čak 5 ili 6 prepravaka prije nego što bi bilo gotovo.
Supruga Sonja nadživjela je Tolstoja, koji je umro u prilično visokoj starosti od 82 godine, 7. studenog 1910 zbog upale pluća. Sofija će tada primiti telegram u kojem će pisati samo: Umro Tolstoj.
Pročitajte još
Tolstoj je bio zagovornik slobodnjačkog kršćanskog anarhizma koji se, po njegovim riječima, temeljio na onome što je rekao Isus Krist umjesto na crkvenim naukama, stoga je i poricao Isusovo božanstvo, rođenje od Djevice i uskrsnuće. Tolstoj je također bio uvjereni pacifist i vegetarijanac.
Potkraj života Tolstoj se još jednom obratio Kavkazu. Među ranim, "vojnim" crticama nalazi se Nalet (Nabeg, 1853), u kojem je riječ o krvavome pljačkaškom obračunu ruske vojske s čečenskim selom; u romanu Hadži Murat (objavljen posmrtno 1912) autor je, poznavajući prilike, obradio tragediju vođe gorštaka koji se našao u žrvnju carske vlasti i narodnih vođa odanih islamu.
Tolstojevi su romani postali i ostali stalnim izazovom filmskim redateljima i glumicama (Ana Karenjina C. Browna iz 1935. s G. Garbo, Rat i mir K. Vidora iz 1955. s A. Hepburn kao Natašom).
U bivšem Sovjetskom Savezu objavljena zbirka njegovih djela sadrži 90 svezaka.