Slobodan Novak

Prije jednog stoljeća rođen je jedan od najboljih hrvatski egzistencijalista

Već ga je njegov prozni prvijenac, kraći roman ili dulja pripovijetka, "Izgubljeni zavičaj" (1955), odredio kao jednog od najznačajnijih pisaca hrvatskog egzistencijalizma.
Kultura / Knjige | 03. 11. 2024. u 22:50 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Cropix / Slobodan Novak (Split, 3. studenoga 1924. – Zagreb, 25. srpnja 2016.)

Prije jednog stoljeća, 3. studenog 1924. godine u Splitu je rođen Slobodan Novak, hrvatski prozaik, romanopisac i esejist, akademik HAZU.

Pučku školu završio je u Rabu, a gimnaziju je polazio u Splitu. Maturirao je 1943. godine u Prvoj hrvatskoj gimnaziji na Sušaku.

Drugi svjetski rat (od jeseni 1943.) proveo je u partizanima, što je kasnije ironijski opisao u autobiografsko-esejističkim zapisima Digresije (2001.) i Protimbe (2003.).

Diplomirao je hrvatski jezik i jugoslavenske književnosti u Zagrebu 1953. godine. Radio je kao lektor i korektor, dramaturg u HNK u Splitu, te kao novinar i urednik u nakladničkim kućama.

Pokrenuo je i uređivao časopise Izvor i Krugovi. God. 1989. dobio je Nagradu "Vladimir Nazor" za životno djelo.

Izvanrednim članom HAZU (Razred za književnost) postao je 1983. godine, a redovitim 1991. godine. Od 1995. do 1999. godine bio je voditeljem Odsjeka za povijest hrvatske književnosti pri HAZU.

Javio se zbirkom pjesama Glasnice o oluji (1950), u kojoj je tematizirao ratno iskustvo. Slijedio je lirski ciklus Iza lukobrana u skupnoj zbirci Pjesme (1953., s N. Milićevićem i V. Pavletićem).

Hrvatska književna historiografija pamtit će ga u prvome redu po pripovjednoj prozi, koju je ubrzo počeo objavljivati u Krugovima i Republici

Video: TV kalendar: Rođen Slobodan Novak

Već ga je njegov prozni prvijenac, kraći roman ili dulja pripovijetka, Izgubljeni zavičaj (1955), odredio kao jednog od najznačajnijih pisaca hrvatskog egzistencijalizma.

U proznoj zbirci Tvrdi grad (1961) prevladava ironijski ton, a u njoj se nalaze neke od Novakovih antologijskih novela poput Južnih misli, Treba umrijeti logično ili Badesse madre Antonije. Posljednja također tematizira sjećanje na otočno djetinjstvo, no naglašava odnos svetog i profanoga, katoličanstva i svjetovnosti, koji će Novak razraditi u romanu Mirisi, zlato i tamjan (1968).

Taj se roman redovito navodi kao jedan od najboljih romana hrvatske književnosti uopće, a posebno kao primjer egzistencijalističke književnosti.

Ironijski ton najjači je u Novakovu romanu Izvanbrodski dnevnik (1976). Sastoji se od triju dijelova (Jednosmjerno more, Školjka šumi i Nekropola), a osobit je zbog uvođenja autoreferencijalnih i metafikcionalnih postupaka u tekst, odnosno zbog parodiranja samoga čina pripovijedanja i pisanja. 

Video: Izgubljeni zavicaj - Ante Babaja

Nakon dulje stanke, godine 2005. vraća se romanom Pristajanje, svojevrsnim nastavkom Mirisa, zlata i tamjana, u kojem glavni junak u monološkoj formi iznosi događaje vezane uz raspad Jugoslavije i početak rata na svojem otoku.

Po Novakovim je romanima Ante Babaja režirao igrane filmove Mirisi, zlato i tamjan (1971) i Izgubljeni zavičaj (1980); drugomu je Novak koscenarist.

Posljednje Novakovo djelo je kratka poetsko-slikovna zbirka Triptih o moru iz 2014.

Godine 1999., 27. srpnja, Slobodan Novak proglašen je počasnim građaninom Grada Raba.

Umro je u Zagrebu, 25. srpnja 2016. godine. Pokopan je na gradskome groblju u Rabu.

Kopirati
Drag cursor here to close