Žrtva partizana
Tko je bio Petar Perica, autor pjesme "Zdravo djevo, kraljice Hrvata"?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pjesmu "Zdravo djevo, kraljice Hrvata" znaju kako oni koji redovito idu na misu, tako i oni koji u crkvu tek s vremena na vrijeme navrate. Ali i oni koji je u širokom luku zaobilaze.
Međutim, za Petra Pericu, dalmatinskog isusovca koji je skladao ovu popularnu ckvenu himnu, ne zna puno ljudi. On je i autor "Do nebesa neka se ori", još jednog velikog glazbenog hita koji živi već više od 120 godina, i koji se i danas sa priličnim žarom izvodi na misnim slavljima diljem Hrvatske.
Rođen je na današnji dan prije 140 godina, 27. lipnja 1881. u Kotinštini kraj Makarske, u obitelji Stipe i Antice Kate Perice, kao jedno od njihovo šestero djece.
Potomak je brojne makarske obitelji Kačića. Iste one iz koje korijenje vuče i jedan od stupova hrvatskog pučkog pjesništva Andrija Kačić Miošić. Odmalena je u Petru Perici tinjala pjesnička crta.
Osnovnu školu pohađao je u Makarskoj. Školovanje je nastavio 1895. godine u isusovačkoj gimnaziji Travniku kao sjemeništarac splitsko-makarske biskupije. Kao sjemeništarac se u Vatikanu susreo sa papom Leonom XIII. Školovao se i u Beču, Bratislavi i Innsbrucku.
Odgojitelji su ga cijenili zbog čednoga vladanja i marljivosti, pa je 25. ožujka 1895. svečano primljen u Marijinu kongregaciju.
Tom prilikom dobio je diplomu na kojoj je, uz predsjednika kongregacije, potpisan i Petar Barbarić kao uzoran đak i sjemeništarac. Smrt Petra Barbarića snažno se je dojmila Perice te je on do pred kraj Drugoga svjetskoga rata nosio sa sobom pramen Barbarićeve kose kao relikviju.
Studij teologije završio je u Innsbrucku. Mladu je misu 1914. služio u rodnoj Kotišini.
U svoje je doba bio poznat po propovjedima u splitskoj katedrali, po radu sa sjemeništarcima u Šibeniku i po angažmanu duhovnika Križarskog bratstva u Dubrovniku.
I danas je nejasno što ga je točno koštalo života: djelovanje u križarskoj udruzi katoličke mladeži ili autorstvo kultne vjerske pjesme. Ili optužba da je objema svojim angažmanima, i crkvenim i glazbenim, 'kvario mladež'.
Kada su partizani u listopadu 1944. ušli u Dubrovnik, među uhapšenima se našao i popularni padre Petar. Zajedno sa 53 istaknuta Dubrovčanina likvidiran je na otočiću Daksi. Bez suda i realne krivnje.
Skinuli su ga do gola, pretukli i bacili u jamu. Ubijen je 25. listopada metkom u potiljak.
Nakon njihova pogubljenja članovi komunističke partije 26. listopada objavili su imena pogubljenih te su napisali da je vojni sud izvršio proces nad okrivljenima i da su svi zbog zajedničke krivnje osuđeni na smrt.
Posmrtni ostaci Petra Perice identificirani su 65 godina nakon njegovog ubojstva, prema uzorcima krvi članova njegove obitelji iz Australije, obavljene 2009. godine. I sahranjeni na dubrovačkom groblju Boninovo.
Biskup Mate Uzinić predložio ga je za blaženika. O njegovom životu i djelu isusovac dr. Roko Prkačin objavio je knjigu "O. Petar Perica. Pjesnik i mučenik".
"Zdravo djevo" i "Do nebesa" i danas su među najizvođenijim crkvenim pjesmama.