Imamo par savjeta

Kako sušiti bosiljak i čuvati ovu aromatičnu, svestranu biljku

Jedno od mnogih jednostavnih zadovoljstava koje dobivam iz svog kuhinjskog vrta jest mogućnost da otkinem grančicu aromatičnog bosiljka koju ću baciti u salatu od rajčica ili domaću pizzu.
Lifestyle / Flash | 05. 09. 2024. u 10:31 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Uvijek sadim i uzgajam više bosiljka nego što mogu iskoristiti. Ne želeći da moje domaće začinsko bilje propadne, ranije tijekom godine započnem proces sušenja grozda kako bih osigurao da imam dovoljno zalihe.

Osušeni bosiljak ima jači i pikantniji okus u usporedbi sa svježim listovima bosiljka i može se dodati u toliko mnogo jela inspiriranih talijanskim jezikom, prenosi Homes and Gardens.

Razgovarao sam sa stručnjacima za uzgoj kako bih saznao jesu li moje metode sušenja i skladištenja bosiljka najbolje te koje savjete imaju za očuvanje domaćeg aromatičnog bilja.

Kako sušiti bosiljak?

Kada učite kako sušiti bosiljak, prvi korak u osiguravanju najboljeg okusa je njegova berba u pravo vrijeme. "U idealnom slučaju, bosiljak želite brati ujutro nakon što se rosa osuši, ali prije nego što sunce postane previše jako", kaže Robin Phelps, trener vrtlarstva u Sow Many Plants.

'Tako se čuvaju eterična ulja u lišću, koja su razlog okusa i mirisa bosiljka. Potražite lišće koje je živahno i bez oštećenja ili promjene boje.'

Upotrijebite čiste škare za obrezivanje ili za rezanje stabljika točno iznad čvora, gdje će rasti novo lišće. To ne samo da će vam pomoći u žetvi lišća, već će i potaknuti biljku da proizvodi više lišća, održavajući vaš bosiljak grmolikim i zdravim.

Operite i osušite lišće

Nakon što ste ubrali bosiljak, važno je nježno oprati listove. Napunite zdjelu hladnom vodom i potopite lišće, pomičući ih uokolo kako biste uklonili svu prljavštinu, zemlju ili insekte.

Zatim položite listove na čistu kuhinjsku krpu ili papir i pažljivo ih tapkajte. Svaki višak vlage može dovesti do stvaranja plijesni tijekom procesa sušenja.

Odaberite način sušenja

Prema Tonyju O'Neillu, autoru vrtlarstva i kreatoru Simplify Gardeninga, postoji nekoliko metoda koje možete koristiti za sušenje bosiljka, a odabir pravog ovisi o vašim željama i resursima:

Sušenje na zraku: 'Ova tradicionalna metoda uključuje vezivanje malih grozdova bosiljka uzicom i njihovo vješanje naopako u hladnom, tamnom i dobro prozračenom prostoru, kaže Tony. 'Pazite da grozdovi nisu preveliki jer im je potrebna dobra cirkulacija zraka kako bi se ravnomjerno osušili.'

Osigurajte dobru cirkulaciju zraka oko lišća kako biste spriječili rast plijesni. Ova metoda može potrajati nekoliko dana do tjedan dana, ali to je jednostavan i učinkovit način sušenja bosiljka.

Sušenje u pećnici: Zagrijte pećnicu na najnižu razinu, obično oko 75 C°. Stavite listove bosiljka u jednom sloju na pleh obložen papirom za pečenje. Vrata pećnice držite malo otvorena kako bi vlaga izašla, a listove redovito provjeravajte dok se potpuno ne osuše.

Čuvanje vašeg sušenog bosiljka

Nakon što se listovi bosiljka potpuno osuše, važno ih je pravilno pohraniti kako bi zadržali svoj okus. Postoji niz različitih načina na koje to možete učiniti:

Staklene posude: Čuvajte osušene listove bosiljka u čistim, suhim staklenim posudama s poklopcima koji se čvrsto prianjaju. To sprječava ulazak vlage i zagađivača, održavajući vaš bosiljak svježim.

Vakuumiranje: Za još dulju svježinu, upotrijebite vakuumski uređaj kako biste uklonili višak zraka iz staklenke prije nego što je zatvorite. Ova metoda može pomoći u održavanju okusa bosiljka dulje vrijeme.

Zamrzavanje: Ako imate obilje sušenog bosiljka, možete ga zamrznuti u hermetički zatvorenoj posudi ili vrećici za zamrzavanje. Ovo je izvrsna metoda za dugoročno skladištenje.

Ako biste radije mljeveni bosiljak, nježno zgnječite listove rukama ali nemojte ih samljeti u prah. Zgnječeni bosiljak čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i tamnom mjestu.

Sjajna stvar kod bosiljka je to što brže raste što ga češće berete. Redovito obrezivanje potiče grmolike biljke i sprječava cvjetanje, što može umanjiti okus.

Bosiljak je otporna jednogodišnja biljka, što znači da svoj životni ciklus završi u jednoj godini, a za svježi urod morat ćete posijati novo sjeme u proljeće. Da biste uzgojili zdravu biljku, osigurajte joj dovoljno sunčeve svjetlosti - idealno 6 do 8 sati dnevno.

Kopirati
Drag cursor here to close