(13-20 godina)

Prioriteti djevojaka generacije Z su psihičko zdravlje i samopouzdanje

Djevojke generacije Z znaju da im je potrebno puno stvari da bi se osjećale dobro. Bilo da se radi o povećanju samopouzdanja ili prihvaćanju pozitivne slike tijela, traže različite izvore pomoći.
Lifestyle / Flash | 03. 12. 2024. u 18:30 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Generaciju Z (13-20 godina) pokreću svrha i promjena u svijetu. Društveno su osviješteni i teže uspjehu. Također, psihičko zdravlje igra središnju ulogu za djevojke generacije Z, naglašavajući njegovu važnost u oblikovanju njihove dobrobiti i životnih iskustava, prenosi Ordinacija.hr.

Istraživanje brenda Intimina na 2003 djevojke u dobi od 13 do 20 godina u Velikoj Britaniji, Italiji, Francuskoj i Španjolskoj pokazalo je da su najvažniji dijelovi života djevojaka generacije Z samopouzdanje (63 %) i psihičko zdravlje (62 %), a zatim izgled tijela (47 %) i uspješna karijera (45 %).

Za anketirane djevojke, najbolji načini za održavanje pozitivnog psihičkog zdravlja bili su razgovor s prijateljima (60 %), obitelj (51 %), tjelovježba (47 %) i kreativne aktivnosti (umjetnost, pisanje itd.) (31 %), traženje stručne pomoći kada je potrebno (22 %) i razgovor s učiteljem, školskim savjetnikom ili mentorom (14 %).

Izvori pomoći

Djevojke generacije Z znaju da im je potrebno puno stvari da bi se osjećale dobro. Bilo da se radi o povećanju samopouzdanja ili prihvaćanju pozitivne slike tijela, traže različite izvore pomoći.

Uglavnom se obraćaju prijateljima (54 %) te roditeljima ili članovima obitelji (46 %). Mnoge su samouvjerene (38 %) i pozitivno gledaju na svoja osobna postignuća (32 %).

Međutim, društveni mediji (26 %) i uzori (16 %) igraju važnu ulogu kod djevojaka da se osjećaju samopouzdano i pozitivno u vezi sa svojim tijelom, utječući na to kako vide sebe u današnjem međusobno povezanom svijetu.

Za djevojke generacije Z važno je razgovarati o menstruaciji i razbiti tabue vezano na tu temu. Mnoge ispitanice (19 %) podržavaju da se o menstrualnim problemima otvoreno raspravlja u njihovim društvenim krugovima.

Ipak, 11 % vjeruje da je menstruacija privatno pitanje o kojem treba razgovarati s oprezom, dok 11 % smatra da ima prostora za napredak u razbijanju tabua oko menstruacije. Samo 6 % je reklo da se menstruacija još uvijek smatra tabuom u njihovim krugovima, a javna rasprava je ograničena.

Vrste podrške

Anketa je također pokazala koje vrste sadržaja ili podrške mogu pomoći djevojkama u rješavanju njihovih trenutačnih potreba i briga.

Njih 51 % okrenulo se razgovoru s obitelji i prijateljima, a 33 % tražilo je podršku u osobnim pričama i iskustvima koje su drugi podijelili.

Dok 31 % ispitanica koristi obrazovne resurse poput knjiga, članaka, kratkih videa ili webinara, 27 % ih koristi sredstva i alate za psihičko zdravlje. Interaktivne radionice ili događaje usmjerene na zdravlje i samorazvoj bira 19 % ispitanica, a njih 19 % posjećuje online forume i zajednice za otvorene rasprave.

Sve u svemu, ohrabrujuće je i utješno, posebno za roditelje, vidjeti mlade žene kako shvaćaju važnost pozitivnog stava prema sebi, svom tijelu i dobrom psihičkom zdravlju. Ova povećana samosvijest pruža izvrstan temelj za njihov razvoj u sretne i samouvjerene osobe.

Poticanje otvorenih rasprava unutar obitelji o psihičkim i fizičkim promjenama koje djevojke i mlade žene doživljavaju ključno je za očuvanje psihičkog zdravlja. Jednako je važan dijalog s partnerima i stvaranje okruženja koje potiče komunikaciju.

Osim toga, kombinacija tjelesne aktivnosti i zdravog načina života ključna je za njegovanje cjelokupnog zdravlja te pridonosi budućnosti mladih žena ispunjenih otpornošću, samopouzdanjem i istinskim osjećajem blagostanja.

Kopirati
Drag cursor here to close