Stereotipi
VIDEO | Rodne predrasude u BiH čest su problem s kojim se žene susreću
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosanskohercegovačko društvo opterećeno je brojnim predrasudama. Pored vjerskih i nacionalnih, zastupljeni su i rodni stereotipi. Istraživanja pokazuju da, iako žene čine više od 50 posto stanovništva u BiH, u upravljačkim strukturama najvećih kompanija je 83 odsto muškaraca.
Za gotovo dva desetljeća koliko se bavi advokaturom, Tatjana Savić susrela se sa brojnim predrasudama. I to samo zato što je žena.
''Mislim da mi je trebalo nekih desetak godina vrlo napornog rada da bih srela dozu poštovanja u ovom poslu... Uđe stranka ako sam sama u uredu da pita gjde je odvjetnik ili da se obrati kolegi i kaže ostavit ću dokumentaciju kod vaše tajnice jer se podrazumijeva da je žensko u uredu tajnica'', ističe.
Žene loše voze automobile, žena treba biti kod kuće – samo su neki od balkanskih stereotipa.
Jadranka Miličević iz Fondacija Cure navodi: ''Ženama se govori da ne trebaju biti zaposlene, da treba da šute kad se govore o nasilju i rodni stereotip da nemaju što da rade u politici jer je politika prljav posao...''
Praksa pokazuje da su pred posebnim izazovom mlade žene, čija se stručnost nerijetko dovodi u pitanje.
Sofija Bajić, arhitektica, kaže: ''Prošla sam skoro sve stadije i preobražaje koje žena u poslu može proći, od udaje promjene podataka osobnih, do trudnoća i novorođenčadi... Starije kolege inženjeri imaju dosta predrasuda prema ženskom mlađem kolegi, tu sam nailazila na predrasude''.
Iako se u današnje vrijeme o rodnoj ravnopravnosti govori više nego ikada, poražavajuća je činjenica da žene najčešće omalovažavaju upravo druge žene.