One billion rising
Poruka iz Mostara: Nasilje je prisutno i u kratkim susretima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Nasilje se ne događa samo u obitelji, ona je prisutna na poslu, ulici, kratkim kontaktima, čak i u prolazu'', kazala je Marjana Tomaš iz Podružnice psihologa Hercegovina na konferenciji za medije povodom kampanje One Billion Rising.
'Jedna milijarda ustaje' (eng. 'One billion rising') je već dobro poznata kampanja protiv nasilja nad ženama. Svjetskoj kampanji koja se obilježava 14. veljače, i ove godine pridružuje se i Mostar i Bosna i Hercegovina.
Koordinatori ovog projekta u Mostaru su Vijeće mladih grada Mostara, Podružnica psihologa Hercegovina, te Udruženje 'Žena BiH'.
Ove godine 13. veljače održat će se projekcija filma 'City of joy', a od 18 sati upriličit će se javna tribina čije će gošće biti: Senka Marić (književnica), Lejla Karamujić (književnica) i Arnela Buzaljko (Udruženje 'Žena BiH'). Dan poslije, 14. veljače ples će zavladati Španjolskim trgom u 16 sati, te Mepasom u 17 sati.
Naziv javne tribine nosi naziv ''Nasilje, izraz nemoći'' upravo zbog toga što, kako navodi Tomaš nije osobni problem nego društveni.
''Moramo svi skupa pristupiti ovom problemu, osvjestitti žene muškarce djece, aktere, institucije, da se svi trebamo uhvatiti u koštac s nasiljem'', rekla je.
Koordinatorica ove kampanje Tajma Tiro istaknula je kako je fokus na plesnoj revoluciji kojom se pokazuje sloboda pokreta.
''Pokazujemo da smo gospodarice naših tijela i upravo taj ples na otvorenom prostoru ima poruku da je nasilje problem sviju nas, a ne problem u četiri zida'', kazala je.
Arnela Buzaljko ispred Udruženja 'Žena BiH' istaknula je poražavajuće statistike koje pokazuju da svaka treća žena u svijetu doživi neki oblik nasilja, dok je u BiH još gora situacija.
Naime, svaka druga žena starija od 15 godina u svom životu doživi neku vrstu nasilja.
Veliki problem, istaknula je, predstavlja činjenica da se žrtve nasilja vraćaju se nasilnicima jer su pretežno ovisne od njih financijskih.
''I to je neka vrsta nasilje. Žrtva je ona koja odlazi, a nasilnik ostaje zbrinut u svojoj kući'', kazala je te istaknula kako je u BiH zahvaljujući patrijarhalnom društvo i dalje 'sramota' reći da imamo problem.
''Točna statistika žrtvi nasilja se ne zna, jer žene šute i same rješavaju svoje probleme kako ne bi bile osuđene od okoline'', navela je Buzaljko.