Obrazovanje, zarada...

Povećava li razlika u prihodima kod parova šanse za razvod? Što kada žena zarađuje više?

Nezadovoljstvo vezom kod žena (iznimka su žene mlađe dobi) i niže obrazovanje kod muškaraca bili su najjači prediktori raskida veze.
Lifestyle / Obitelj | 02. 01. 2025. u 10:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Posljednjih 50 godina bilježi se značajan porast stope razvoda u zapadnom društvu. Prekid braka povezan je s negativnim posljedicama kako za odrasle, tako i za djecu, stoga je važno razumjeti čimbenike koji negativno utječu na stabilnost braka ili veze kako biste pomogli sačuvati stabilnost odnosa.

Prvi cilj studije koje je provela Norwegian Mother and Child Cohort bilo je identificirati čimbenike rizika za raskid veze kod 18.523 parova u Norveškoj, s posebnim fokusom na individualno nezadovoljstvo vezom. Drugi cilj bio je procijeniti interakcijske učinke između nezadovoljstva vezom i drugih prediktora raskida veze, piše She.hr.

Nezadovoljstvo vezom kod žena (iznimka su žene mlađe dobi) i niže obrazovanje kod muškaraca bili su najjači prediktori raskida veze. Drugi važan faktor bio je stalni stres kod žena. Studija je dakle zaključila kako nezadovoljstvo vezom, osobito kod žena, i nizak stupanj obrazovanja muškarca važni su prediktori raskida veze, iako su i drugi čimbenici također povezani s raskidom.

Postoji vrlo malo studija o prediktorima raskida veza provedenih u Europi, a ova studija doprinosi tom znanju.

Povećava li razlika u prihodima kod heteroseksualnih parova šanse za razvod?

Kako bi se došlo do odgovora na ovo pitanje, provedena je i studija Nacionalnog instituta za demografske studije (INED) u Francuskoj.

Za potrebe istraživanja autori studije analizirali su demografski uzorak od 4% stanovnika Francuske, navodi magazin ‘Les Echos’. Ovaj uzorak povezuje evidenciju građanskog statusa, kućanstva, porezne prijave i druge podatke. Tijekom razdoblja između 2011. i 2017. zabilježeno je čak 95.000 slučajeva razvoda braka.

Podaci kod ispitanih parova otkrivaju: ''Najveći prihod donosi muškarac u 49,3% slučajeva, dok su u 20,5% zabilježeni jednaki prihodi, nasuprot 13,7% slučajeva u kojima žena ''donosi glavni prihod u kućanstvu''', navodi studija. INED ističe da je napredak u obrazovanju žena doveo i do povećanja njihovih prihoda. Među parovima u kojima oba partnera rade, žena je zarađivala više od muškarca u jednom od četiri slučaja 2017. godine, u odnosu na jednu od pet 2002. godine.

Rizik od prekida veze i do 40 posto veći

''Kada udio prihoda žene premaši 55% ukupnog prihoda para u kućanstvu, rizik od razdvajanja značajno raste'', napominju istraživači. Rizik od razvoda je čak 11 – 40% veći nego kod parova u kojima oboje partnera doprinosi jednakim dijelom kućnom prihodu. Istraživači napominju da je ta vjerojatnost veća među parovima u izvanbračnoj zajednici nego među onima koji su u braku ili registriranoj zajednici. Dakle, možemo zaključiti da su šanse za prekid veze veće kada žena zarađuje više od muškarca.

Rizik od razvoda se smanjuje nakon navršene 50. godine života

Dok vjerojatnost da će do razvoda doći opada nakon 50. godine, on je ipak veći u svim dobnim skupinama kada je žena primarni izvor prihoda. INED ukazuje na to da parovi koji ne slijede dominantni model “muškog hranitelja” imaju veće bračne poteškoće i stoga veći rizik od rastave.

S druge strane, veći prihodi omogućuju ženama lakše razdvajanje u slučaju nezadovoljstva vezom, dok žene koje su ekonomski ovisne o partneru možda će pritom imati više poteškoća.

Kopirati
Drag cursor here to close