Zdenko Runjić

Inženjer elektrotehnike koji je s lakoćom stvarao glazbene hitove

Zdenko Runjić je glazbeni velikan čije su pjesme pjevali Oliver Dragojević, Tereza Kesovija, Mišo Kovač, Josipa Lisac, Ibrica Jusić, Goran Karan, Meri Cetinić, Novi fosili, Magazin, Doris Dragović, Jasna Zlokić i drugi.
Lifestyle / Zabava | 26. 10. 2022. u 11:39 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na današnji dan prije 80 godina, 26. listopada 1942. u slavonskom Garčinu rođen je legendarni skladatelj zabavne glazbe Zdenko Runjić. Napisao više od 800 skladbi, a one se dan danas pjevaju i slušaju.

Runjići su iz Labina u kaštelanskoj Zagori, no zbog ratnih okolnosti i opće gladi na jugu, njegova se majka sklanja u istočnu panonsku Hrvatsku, gdje se rodio Zdenko.

Po završetku rata 1945. obitelj se vraća u Split, gdje Runjić završava osnovnu i srednju tehničku školu. Na Elektrotehničkom fakultetu u Splitu 1967. godine diplomirao je elektroniku. Službeno ne posjeduje glazbeno obrazovanje.

Video: Oliver A l'Olympia 03 Oprosti Mi Pape

Od 1960. do 1976. godine, te od 1979. do 1992. godine bio je glazbeni urednik Radio Splita, od 1970. do 1974. godine bio je direktor nakladničke kuće MEI-INTERFEST (koja je publicirala ploče Splitskog festivala), a od 1988. do 1992. bio je umjetnički direktor Festivala zabavne glazbe u Splitu.

Od 1993. osniva i vlastiti glazbeni festival Melodije hrvatskog Jadrana, smotru naših najvećih hitova, koja se 2003. ponovno vraća na matičnu splitsko-festivalsku pozornicu na Prokurativama, pod okrilje Splitskog festivala, čiji je Runjić direktor sljedeće dvije godine.

Zdenko Runjić je glazbeni velikan čije su pjesme pjevali Tereza Kesovija, Mišo Kovač, Josipa Lisac, Ibrica Jusić, Goran Karan, Meri Cetinić, Novi fosili, Magazin, Doris Dragović, Jasna Zlokić i drugi.

Video: Oliver Dragojevic & 2CELLOS - Galeb i Ja

Posebna priča njegova je dugogodišnja plodonosna suradnja s pokojnim Oliverom Dragojevićem koja je počela još 1967. godine, kad je Oliver kao mladić s grupom Batali svirao u Dioklecijanovim podrumima, a nastavila se pjesmama "Skalinada", "Dišperadun", "Stine", "Malinkonija", "Ča je život vengo fantazija", "Galeb i ja", "Magdalena"...

Runjićeva pjesma "Galeb i ja" smatra se jednom od najljepših pjesama uopće u hrvatskoj zabavnoj glazbi, a njegova "Skalinada" postala je neslužbena himna grada Splita i cijele Dalmacije.

Dana 27. listopada 2004., neposredno nakon rođendana, Runjić je umro od moždanog udara dok se oporavljao od posljedica srčanog udara u Krapinskim Toplicama.

Video: Potraži me u predgrađu - Meri Cetinić
Kopirati
Drag cursor here to close