Moja mamma, moje zdravlje

Međunarodni radiološki simpozij u Mostaru: Mogućnosti radiološke dijagnostike karcinoma dojke 

Najemotivniji trenutak večeri uslijedio je odmah nakon toga, a to je bila dodjela priznanja prim dr Zdravki Marijanović, liječnici koja je bila pionir u radiološkoj dijagnostici bolesti dojke u Mostaru i Hercegovini…
Lifestyle / Zdravlje | 24. 11. 2024. u 19:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U subotu, 23.11.2024. u dvorani Queen tržnog centra Mepas Mall u Mostaru održan je III. radiološki simpozij pod nazivom 3. Međunarodni radiološki simpozij u Mostaru; Mogućnosti radiološke dijagnostike karcinoma dojke; 'Moja mamma, moje zdravlje'.

Simpozij je organiziran od strane Kliničkog zavoda za radiologiju Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru u suorganizaciji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Mostaru, Fakultetom zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, Udruženjem/Udrugom radiologa u Federaciji Bosne i Hercegovine i udrugom Sanus Motus Mostar.

Foto: PR / Međunarodni radiološki simpozij u Mostaru

Dobrodošlicu svim gostima i sudionicima simpozija poželio je predsjednik organizacijskog odbora doc.dr.sc. Vedran Markotić. Cijeli program simpozija vodila je i najavljivala Danijela Pokrajčić.

Radionice

Bitne osnovne informacije o uzrocima, incidenciji, simptomatologiji, kliničkoj slici i mogućnostima liječenja pacijentica s karcinomom dojke prezentirala je dr sc Marija Karaljević, spec. onkologije i radioterapije, Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru.

O ultrazvučnim pregledima dojki i mamografiji u dijagnostici karcinoma dojke, predavanje je održao Alen Humačkić, dr med, spec. radiolog, Kantonalna bolnica „Dr. Safet Mujić“ Mostar.

Kontgrastna mamografija i kontrastnom mamografijom vođene biopsije promjena u dojkama, prof dr sc Mirjan Nadrljanski, dr med, spec. radiološke dijagnostike, subspec. onkologije i jedan od vodećih stručnjaka u inovativnim metodama radiološke dijagnostike karcinoma dojki;

Posljednju temu večeri, Duktalni karcinom in situ – korelacija različitih imidžing metoda, izložila je prof dr sc Nataša Prvulović Bunović, dr med, spec.radiolog, jedna od viđenijih i omiljenih predavača u regiji, Institut za Onkologiju Vojvodine, Centar za imidžing dijagnostiku.

Foto: PR / Međunarodni radiološki simpozij u Mostaru

Predavači su na jako zanimljiv način prezentirali svoje teme široj publici, a u tematiku se dublje na stručnoj razini ušlo tijekom predavanja u sklopu dvodnevnog tečaja koji je održan prethodno simpoziju.

Dodjele priznanja

Poseban trenutak bio je dodjele priznanja za liječnike iz Mostara dr Alena Humačkića i dr Julijanu Merdžo koja su dobili za svoj vrijedan, predan i ustrajan rad na razvoju radiološke dijagnostike bolesti dojke u našem gradu.

Najemotivniji trenutak večeri uslijedio je odmah nakon toga, a to je bila dodjela priznanja prim dr Zdravki Marijanović, liječnici koja je bila pionir u radiološkoj dijagnostici bolesti dojke u Mostaru i Hercegovini te je ostala u srcima mnogih Mostarki kojima je i najgore dijagnoze iznijela na razumljiv način i uvijek s riječima podrške. Prim dr Zdravka Marijanović zahvalila je svim prisutnim na priznanju ali i činjenici da se njen rad cijeni i s dugom vremenskom distancom od njenog odlaska u mirovinu.

Na koncu, predsjednik organizacijskog odbora doc.dr.sc. Vedran Markotić zahvalio se svim sponzorima i partnerima simpozija: Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru, Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, Fakultetu zdravstvenih studija, Udruženju/Udruzi radiologa u F BIH, Udruzi Sanus Motus, BERG d.o.o., Medical d.o.o. Mostar, Bayer Bosna i Hercegovina, INEL MED Mostar, Grad Ljubuški, Tuzlafarm, ZZO HNŽ/K, Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ/K, Gloria prirodna kozmetika, te općini Prozor-Rama.

150 sudionika

Ovogodišnji simpozij brojao je preko 80 specijalista radiologije, ukupni broj registriranih sudionika simpozija dosegao je brojku od preko 150, a što je pozitivan pokazatelj kvalitete organizacije. Doc dr sc Vedran Markotić najavio je sljedeći, IV. radiološki simpozij a koji će biti posvećen mogućnostima radiološke dijagnostike bolesti muškog i ženskog reproduktivnog/spolnog sustava.

Foto: PR / Međunarodni radiološki simpozij u Mostaru

Prethodno simpoziju, kroz dva dana, 22. i 23.11.2024.g. održan je i Međunarodni tečaj stalne medicinske izobrazbe 1. kategorije; Mogućnosti radiološke dijagnostike karcinoma dojke. Isti je organiziran u suradnji s Fakultetom zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru te održan u velikom amfiteatru zgrade FZS Mostar. Tečaj je u petak otvorio predsjednik organizacijskog odbora doc dr sc Vedran Markotić, a sve prisutne pozdravila je dekanica Fakulteta zdravstvenih studija prof dr sc Vajdana Tomić te zaželjela dobar rad i ugodan boravak u Mostaru. Na tečaju je sudjelovalo preko 50 polaznika te 13 vrsnih predavača, sve s temama iz područja inovacija u radiološkoj dijagnostici karcinoma dojki. Predavači na tečaju bili su domaći i inozemni vrsni stručnjaci, i to redom: doc dr sc Inga Marijanović, dr. med., spec. onkologije i radioterapije; Marija Vranješ, dr med, spec. kliničke radiologije; prof dr sc Violeta Šoljić, spec. kliničke citologije; doc dr sc Dragana Karan, dr med, spec. patologije i sudske medicine; Alen Humačkić, dr med, spec. Radiolog; prof dr sc Jasmina Bajrović, spec.radiološke dijagnostike; Iva Biondić Špoljar,dr med, spec. kliničke radiologije; prof dr sc Nataša Prvulović Bunović, dr med, spec.radiolog; prof dr sc Erkin Aribal, specijalist radiolog; prof dr sc Mirjan Nadrljanski,dr med, specijalist radiološke dijagnostike; doc dr dr sc Eugen Divjak, dr med, spec.radiolog; prof dr sc Josip Mišković, subspec. torakalne kirurgije. Predsjednik organizacijskog odbora sc Vedran Markotić, dr med, spec.radiodijagnostike istaknuo je kako su pomno odabrane teme i vrsni predavači s velikim iskustvom rada na području koje je vezano uz dijagnostiku i liječenje karcinoma dojke prenijeli veliku količinu znanja iz prakse na sve sudionike te da će tečaj zasigurno promjeniti praksu iz ovog područja nabolje, a samim time i povećati broj rano otkrivenih karcinoma dojke koji danas imaju šansu za preživljenje od 100 posto ako se detektiraju u stadiju 1 te preko 90 posto ako se detektiraju u stadiju 2.

Uz pomoć svih sponzora te predan i vrijedan rad organizacijskog odbora kojeg su činili doc.dr.sc. Vedran Markotić, specijalisti i specijalizanti Kliničkog zavoda za radiologiju SKB Mostar može se zaključiti kako je cijeli događaj još jednom zadovoljio i najveće standarde u organizaciji i kvaliteti svih sadržaja.

 

                                                                                      

 

Kopirati
Drag cursor here to close