Otkrivanje srčanih mana

Nova nada za trudnice: Mostar organizira prvi tečaj fetalne ehokardiografije

Dječja kardiologija u SKB-u Mostar zahvaljujući dr. Jegdiću bilježi značajan napredak zadnjih godina. jedna od stvari koja je uvedena je fetalna ehokardiografija. Dr. Jegdić je jedini u BiH jedini koji radi ovu stvar.
Lifestyle / Zdravlje | 11. 10. 2024. u 11:49 L.Č. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prvi tečaj fetalne ehokardiografije započeo je u Mostaru. Organizatori su SKB Mostar, Fakultet zdravstvenih studija i Udruženje za perinatalnu medicinu BiH.

Tečaj fetalne ehokardiografije osnovan je s ciljem edukacije ginekologa i pedijatara za pravovremeno dijagnosticiranje prirođenih srčanih grešaka. Pravovremeno znači njihovo dijagnosticiranje tijekom trudnoće, dok je dijete još u utrobi majke. 

Foto: Bljesak.info /  Tečaj fetalne ehokardiografije

"Posebna vrijednost tečaja je praktični dio gdje ćemo imati preko 60 trudnica. Planiramo kontinuiranu organizirati tečaj. Naši polaznici će imati priliku uz mentore iz ovih područja napraviti nekoliko ultrazvučnih pregleda fetalnog srca. Imat ćemo predavanja i vjerujem da ćemo nastaviti s ovim tečajevima da to bude kontinuirana edukacija koja je jedan od preduvjeta jedan od kliničke prakse", ističe dr. Vajdana Tomić.

Foto: Bljesak.info / Dr. Vajdana Tomić

Smanjenje stope smrtnosti i bolja kvaliteta života

Važnost je da su prirođene srčane greške odgovorne za 50 posto smrti zbog prirođenih anomalija u djetinjstvu. Tako da u BiH u kojoj se otprilike godišnje rodi 20 tisuća djece, učestalost je 8 do 9 prirođenih srčanih grešaka na 1000 živorođenih. Znači rađa se 160 do 200 djece sa srčanom greškom.

"Što znači pravovremeno otkrivanje? Znači smanjenje stope smrtnosti i bolja kvaliteta njihova života. Znači pravovremeno kirurško zbrinjavanje i pravovremeno savjetovanje roditelja i njihovu pripremu za sve teškoće što ih čekaju", kazala je dr. Tomić.

Foto: Bljesak.info / Tečaj fetalne ehokardiografije

Cilj tečaja da se prije porođaja prepozna srčana mana

Jedan od organizatora i suradnika ovog tečaja je dr. Ivan Zmijanović iz Šibenika.

"Ovaj tečaj koji radimo sada u Mostaru je suradnja i nastavak tečaja koji radimo u Hrvatskoj. Tečaj smo počeli raditi 2019. godine i u studenom će u Šibeniku biti 7. po redu tečaj, a ovdje u Mostaru prvi. Nadam se da ćemo nastaviti suradnju i neće stati na ovom prvom tečaju", kazao je dr. Zmijanović.

Foto: Bljesak.info / Dr. Ivan Zmijanović

Cilj tečaja je da se prije porođaja prepozna srčana mana. To je važno jer se može intervenirati odmah na vrijeme.

"Ako se dijete rodi u Mostaru onda mu se tu ima više manje sve pružiti. A ako se rodi gdje nije prisutan pedijatrijski karidiolog, dok to dijete dođe do mjesta gdje mu se može pružiti pomoć je problem i ti prvi sati su ključni. Problem je ako je srčana mana izražena nastat će problem sa dotokom krvi do mozga, odnosno cerebralna paraliza. A to se ne bi dogodilo da se znalo prije porođaja. I to je naš glavni cilj tečaja", poručio je dr. Zmijanović.

"Obitelj će se moći naviknuti i pripremiti na ono što slijedi"

Određenom djelu djece se ne može pomoći jer postoje kompleksne srčane greške koje se ne mogu izliječiti. Ali ono što je važno kada žena koja rodi dijete i ako prije toga zna da će roditi dijete sa srčanom manom, onda će prije toga šok biti puno manji.

"Obitelj će se moći naviknuti i pripremiti na ono što slijedi. A kad se srčana mana otkrije po porođaju, onda su nepripremljeni roditelji i zdravstveni djelatniciKod kompleksnih srčanih grešaka dokazano je da ta srčana mana kada je kompleksna preživljenje je veće kada znamo da je srčana mana prisutna.", objasnio je.

U Hrvatskoj, na nekih 36 tisuća poroda, 300 djece je rođeno sa srčanim manama, a nekih 80 do njih 300 ima kompleksne srčane greške i tu treba intervenirati odmah i to je njihov cilj.

Foto: Bljesak.info /  Tečaj fetalne ehokardiografije

"Naš cilj su srčane mane na koje treba intervenirati odmah. Mi nastojimo individualno pristupiti trudnici odnosno nerođenom djetetu i na taj način napraviti plan i program intervencije. I to je uvijek suradnja multidisciplinarna, znači više timova. To u baš kompleksni slučajevi", zaključio je dr. Zmijanović.

SKB Mostar bilježi značajan napredak zahvaljujući dr. Jegdiću

Dječja kardiologija u SKB-u Mostar zahvaljujući dr. Jegdiću bilježi značajan napredak zadnjih godina. Jedna od stvari koja je uvedena je fetalna ehokardiografija. Dr. Jegdić je jedini u BiH jedini koji radi ovu stvar.

Foto: Bljesak.info / Dr. Vladimir Jegdić 

U Mostaru su započeli s ovim programom prije 5 godina. Povod zbog kojeg su se upustili u ovo je nažalost smrt jednog djeteta.

"Ja kao kardiolog koji skrbi o toj djeci tražio način kako da to izbjegnemo odnosno da vidimo postoji li ikakav način da mi shvatimo da dijete ima tešku srčanu grešku prije nego što se rodi pa da ga možemo prijevremeno zbrinuti i uputiti u inozemni kardiokirurški centar. Ono što je bitno naglasiti da mi u BiH trenutno ne možemo operirati nijednu srčanu grešku. Svako dijete koje ima srčani problem moramo ga uputiti vani", kazao je dr. Jegdić.

Što kada dijete zahtijeva operaciju odmah?

Kada dijete ima lakšu srčanu grešku to ne predstavlja problem jer imaju dosta vremena se pripremiti, dogovoriti mjesto operacije, papirologiju i termin. To ide uobičajeno i ustaljeno.

"Ono što je problem kada dijete zahtijeva kardiokiruršku operaciju odmah, nekako silom nesretnih okolnosti sva se ta djeca se rode petkom popodne. Mi prije ponedjeljka ne možemo ni početi papirologiju. Kao što je rekao dr. Zmijanović oni ovdje gube vrijeme. Nama nije problem postaviti dijagnozu, uključiti lijekove, ali i ti lijekovi imaju nuspojave, puno loših stvari se dogodi jer srce inicijalno nije dobro", kazao je dr. Jegdić.

Otkrio je otkada su krenuli to raditi u Mostaru dosad su uhvatili 25 srčanih grešaka. Neke su poslali roditi u Austriju, neke u Zagreb, a neke nisu zahtijevale tretman odmah po porodu pa su se porodile u Mostaru.

 

Kopirati
Drag cursor here to close