Što čini razliku?
Chrome i Safari su za EU "nadzornici pristupa", a Edge nije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Akt o digitalnim tržištima (Digital Markets Act, DMA) na snazi je tek nešto dulje od godine dana, a na europsko je tržište digitalnih proizvoda i usluga već donio brojne promjene – neke manje, neke više vidljive krajnjim korisnicima. Prema tom propisu, nadzornici pristupa (tzv. gatekeeperi) čine važnu pristupnu točku između poduzeća i potrošača, pa ih EU želi detaljnije regulirati.
Trenutačno su u tu kategoriju svrstane kompanije Alphabet, Amazon, Apple, Booking, ByteDance, Meta i Microsoft, s nizom svojih usluga. Među njima nalaze se tako i internetski preglednici Chrome (koji drži oko dvije trećine svjetskog tržišta) i Safari (koji drži oko 20%). Treći, pak, najkorišteniji internetski preglednik trenutačno je Edge, s udjelom od oko 5% globalno i 7% u Europi – međutim, on nije pod posebnom paskom Europske unije u smislu Akta o digitalnim tržištima, iako njegov tvorac, Microsoft, jest na tom popisu, javlja Bug.
Navedena situacija znači da se Edge ne mora usklađivati s propisima kao što su obveza otvaranja svojih usluga trećim stranama, podrivanja konkurencije, sprječavanja korisnika u brisanju inicijalno instaliranih aplikacija i sličnih. prema tome. Edge se nalazi u nešto povoljnijem položaju, što se nikako ne sviđa njegovim manjim konkurentima – nezavisnim kompanijama koje također imaju svoje internetske preglednike.
Ranije ove godine iz Opere su tako zatražili od Općeg suda EU poništavanje odluke Komisije o tome da se Edge ne proglasi nadzornikom pristupa. Prema njima, takva odluka je ključna za održavanje poštene tržišne utakmice. Jedan od glavnih argumenata jest činjenica da je Edge proizvod Microsofta, koji također distribuira Windowse, pa u njima otežava izbor zadanog preglednika suprotno pravilima DMA. U tom se OS-u, slijedom takvog ponašanja, vanjski preglednici ne tretiraju jednako, što europska pravila propisuju. Edge ima povlašteni tretman, a sukladno svojoj tržišnoj snazi ne bi ga trebao imati.
Operinim se negodovanjima ovih dana pridružuje i skupina ostalih manjih vlasnika preglednika – Vivaldi, Waterfox, Wavebox te aktivistička skupina Open Web Advocacy. Oni su poslali pismo Europskoj komisiji, u kojem također ističu da Edge mora biti svrstan među nadzornike: "Komisija je odlučila ne primijeniti DMA na Microsoft Edge i, kao rezultat toga, trenutačno je dopušteno postojanje nepoštene prakse u ekosustavu Windowsa u odnosu na Edge, neublažene ekranima izbora koji postoje na mobilnim uređajima", stoji u ovom pismu.
"Više različitih tehničkih prepreka i skočnih poruka, koje se pojavljuju na Edgeu, potkopavaju potrošačev neovisan izbor preglednika. Te tehničke prepreke obeshrabruju potrošače da koriste neovisne preglednike, a poruke prikazane na Edgeu pogrešno karakteriziraju značajke neovisnih preglednika po kojima se razlikuju od Edgea", nastavljaju nezadovoljni developeri i traže da Komisija promijeni svoj stav prema Microsoftovom internetskom pregledniku.