Starta večeras

Više love, više utakmica, dionice, čeka nas nešto novo u Ligi prvaka

U novom formatu klubovima će se dijeliti 2.5 milijarde eura. Podjela ide po principu: rezultatski faktor (950 milijuna), marketing i povijesni ranking (850 milijuna), te samo sudjelovanje (670 milijuna).
Sport / Nogomet | 17. 09. 2024. u 00:03 F.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sve je počelo još tamo 1954. godine kada je berlinski student, Francuz Gabriel Hanot, nekada vrlo dobri nogometaš, kasnije još bolji novinar tada L’Equipea odlučio malo otići do Wolverhamptona, kako bi svjedočio utakmici domaćih Wolvesa protiv mađarskog Honveda.

Hanot je pokrenuo

U to vrijeme mađarski nogomet je bio sinonim za nešto najbolje u Europi, ali i svijetu, baš kao i Wolverhampton na Otoku. Na Molineuxu su Wolvesi pokazali tko je bolji, slavili su 3:2, iako je Honved vodio 2:0. Čitajući novine na povratku Hanot je primijetio jedan zanimljiv naslov u Daily Mailu. Pisalo je u engleskom stilu "Hail Wolves, Champions of World"! Na tragu toga, krajem te 1954. godine Hanot će napisati tekst u kojem će stajati.

"Prije nego što Wolverhampton proglasimo nepobjedivim, želimo ga vidjeti u Moskvi i u Budimpešti. Ili protiv drugih velikih, jakih ekipa, recimo u Milanu ili Madridu. Treba nam natjecanje najboljih svjetskih, ili barem europskih ekipa koje će dati odgovor na pitanje to je najbolji klub."

Na njegovu priču se što je bilo idealno u tom trenutku nadovezao kolega, Willy Meisl također važna novinarska ličnost tog vremena. Ipak, čelnici UEFA-e nisu baš na prvu prihvatili ideju Hanota, ali su se stvari promijenile nakon što je uz pomoć opet L’Equipe obavljen ždrijeb i turnir. Ipak, svibnja mjeseca 1955. godine čelnici FIFA-e i UEFA-e su pružili ruku, pa je krenulo natjecanje pod nazivom "Coupe des clubs champions européens" u kojem su nastupili najbolji europski klubovi bez prvaka Engleske (Chelseaja).

Kup Prvaka, Eurokup, Liga prvaka

Od tada do sezone 1992/93 uživali smo gledajući i prateći Kup Prvaka. Igralo se po Kup sustavu, igrali su samo prvaci, a posljednja ekipa koja je slavila prije nego što će uslijediti promjene bila je Crvena Zvezda 1991. godine. Već sljedeće počelo pričati o Ligi prvaka, ali smo dobili nešto što se zvalo Europski kup. Bile su dvije skupine, pobjednici su igrali finale. Sa svakom narednom sezonom je Liga prvaka rasla, ali od večeras imamo nešto novo. UEFA je pod pritiskom velikih klubova, moguće Superlige, odlučila napraviti nešto novo.

Jedna skupina, više novca, više utakmica

Nema više skupina, nema više utakmica protiv jedne ekipe na svom i gostujućem terenu, nema nekih drugih stvari, ali ono što je za klubove najvažnije ima više novca. Jer proračun Lige prvaka je pojačan za 25 posto. Novac će se dijeliti, ali naravno ne svima isto. Zna se da su u prvi u redu oni bogati ili oni koji imaju veće potrebe. U novom formatu klubovima će se dijeliti 2.5 milijarde eura. Podjela ide po principu: rezultatski faktor (950 milijuna), marketing i povijesni ranking (850 milijuna), te samo sudjelovanje (670 milijuna). Tako bi recimo pobjednik Lige prvaka mogao na kraju inkasirati između 150 i 160 milijuna eura.

Od ove sezone za pobjedu možete dobiti 2.1 milijun, za bod 700 eura, dok je ulazak u play off vrijedan 1 milijun. Zanimljivo, od ove sezone UEFA je kroz svoja tri natjecanja odlučila uvesti "dioničko poslovanje". Tako prvoplasirana ekipa u skupini može dobiti 36 dionica, vrijednost jedne je 275.000 eura. Rekli bismo lova na svakom koraku. E sada ostaje pitanje prilagodbe prije svega na sustav. Imamo jednu tabelu, svaka ekipa će u prvom krugu odigrati pet utakmica, ali po jednom sa svakim protivnikom. Prvo kolo se igra tri dana, utorak, srijeda, četvrtak. Nema zimske pauze, posljednje kolo regularnog dijela je na rasporedu 29. siječnja.

Kopirati
Drag cursor here to close