Nova atletska finala
Tentoglou prvi nakon Lewisa, Thomas opravdala ulogu favoritkinje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Grk Miltiadis Tentoglou obranio je naslov pobjednika u skoku u dalj. Aktualni svjetski i europski prvak te sada i dvostruki olimpijski pobjednik Tentoglou imao je vrlo jaku konkurenciju u Jamajčaninu Wayneu Pinnocku (23) te mladom Talijanu Mattiji Furlaniju (19). U drugoj seriji Tentoglou je ostvario pobjednički skok s 8.48.
Gledajući rezultate u ostalim serijama, Miltiadis nije bio ni blizu te daljine. Pinnock je baš u drugoj seriji zaprijeto (8.36), ali ni on u nastavku nije mogao bolje od toga. Furlani je već u prvoj seriji dao do znanja da se na njega mora ozbiljno računati (8.34). Čak je stu daljinu ponovio u petoj seriji, ali se morao zadovoljiti brončanom medaljom.
Švicarac Simon Ehammer je s vrlo dobrih 8,20 m ostao bez medalje zauzevši četvrto mjesto. Olimpijski pobjednik Miltaidis Tentoglou prvi je atletičar nakon legendarnog Carla Lewisa koji je obranio olimpijsko zlato u skoku u dalj.
Amerikanac Cole Hocker osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u utrci na 1500 metara na OI-ju u Parizu, a u finalu je trčao vrlo brzih 3:27.65 minuta što je novi olimpijski rekord i njegov najbolji rezultat u karijeri. Hocker je uspio izdržati vrlo brzi ritam koji je nametnuo branitelj naslova Norvežanin Jakob Ingebrigtsen (23), koji je time želio slomiti konkurenciju.
No, umjesto da slomi suparnike, Ingebrigtsen je tim tempom slomio sebe, upravo je on popuštao u završnici te ciljem prošao kao četvrti, u zadnjih 100 metara uz Hockera pretekli su ga i srebrni Britanac Josh Kerr (26), aktualni svjetski prvak iz Budimpešte je trčao novi britanski rekord od 3:27.79, te Amerikanac Yared Nuguse (25), koji je do bronce stigao također s osobnim rekordom od 3:27.80.
Hockerovo vrijeme je za 67 stotinki brže od dosadašnjeg olimpijskog rekorda koji je Ingebrigtsen postavio prije tri godine u Tokiju, a i četvrti Norvežanin je trčao brže no u Tokiju, ciljem je prošao za 3:28.24. Koliko je utrka bila brza pokazuje i podatak kako su i peti, šest te osmi također postavljali svoje ili nacionalne rekorde.
Amerikanka Gabrielle Thomas (27) opravdala je ulogu velike favoritkinje u utrci na 200 metara. Thomas je jedina u finalu trčala ispod 22 sekunde, ciljem je prošla u vremenu 21.83, odnosno 25 stotinki brže od srebrne Julien Alfred (23) iz Svete Lucije, koja je u subotu osvojila zlato na 100 metara. Do bronce je stigla još jedna Amerikanka Brittany Brown (29) sa 22.20.
Kanađanka Camryn Rogers je naslovu svjetske prvakinje u bacanju kladiva pridodala je i onaj olimpijske pobjednice u ovoj disciplini.
Rogers je do zlata u Parizu stigla hicem od 76.97 metara iz pete serije kojim je pretekla dotada vodeću Annette Nneka Echikunwoke (28), rođenu Nigerijku koja nastupa za SAD, kojoj je u konačnici hitac od 75.48 m osigurao srebro.Do bronce je stigla mlada Kineskinja Jie Zhao (21) sa 74.27 m.
Legendarna Poljakinja Anita Wlodarczyk (39), olimpijska pobjednica u ovoj disciplini iz Londona 2012., Rio de Janeira 2016. i Tokija 2021., u Parizu je ostala bez odličja, bila je četvrta sa 73.17 m.
Zlato je na 3000 metara uzela Winfred Yavi, Kenijka koja trči pod zastavom Bahrein. Aktualna svjetska prvakinja je do olimpijskog zlata stigla u vremenu novog olimpijskog rekorda od 8:52.76 u završnom sprintu nadmašivši braniteljicu naslova iz Tokija, Uganđanku Peruth Chemutai (25), koja je stigla do srebra sa 8:53.34, dok je broncu osvojila mlada Kenijka Faith Cherotich (20) sa 8:55.15.
Cherotich je i lani na SP u Budimpešti bila brončana.Francuskinji Alice Finot (33) niti novi europski rekord od 8:58.67 nije bio dovoljan za medalju, ciljem je prošla kao četvrta.