Propadanje svjetske baštine
Goli otok propada
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministarstvo kulture smatra se glavnim odgovornim za čin propadanja svjetske baštine - Golog otoka. Na ovom mjestu bili su zatvoreni politički protivnici tadašnjeg režima. Od 2016. godine nije poduzeta nikakva akcija da se zaštiti ovaj kompleks. Od 1949. do 1956 Goli otok je bio logor za pristalice Staljinove politike, prenosi N1.
''Sramotno je da Goli otok i Sveti Grgur još nisu zaštićeni kao važan dio kulturne baštine ne samo Republike Hrvatske već i svijeta. Odluka o preventivnoj zaštiti od strane Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskog odjela u Rijeci donesena je 2016. godine'', navodi Documenta.
Najviše zatvorenika logora bilo je iz Crne Gore
Tri stotine umrlih, od kojih je najviše zatvorenika iz Crne Gore, u logor su dovođeni bez ikakvih stvarnih dokaza, većina optužbi temeljila se samo na sumnji u počinjeno djelo. Pored psihofizičkog nasilja, uvjeti u logoru bili su sve samo ne humani.
Izlazak iz logora bio je vrlo težak, ali ne nemoguć. Većina logoraša vraćeni su pod pratnjom, nakon odsluženja kazne, u svoje domove. Nakon Golog otoka, vrlo teško su mogli pronaći posao ili napredovati u karijeri.
Među procijenjenih 13.100 zatvorenika, preko 3000 je bilo iz Crne Gore, što je proporcijalno daleko najveći broj zatvorenika promatrano prema broju stanovnika.
Održano komemorativno okupljanje
Povodom 75. obljetnice dolaska prvih zatvorenika u ovaj logor, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću iz Zagreba i Akcija za ljudska prava iz Podgorice održale su komemoraciju na Golom otoku.
Odavanje počasti hiljadama žrtava mentalnog i fizičkog zlostavljanja u svim logorima a posebno na Golom otoku i Sv. Grguru, bio je i glavni razlog ovog okupljanja.
Cilj je i podsjetiti na značaj zaštite ljudskih prava na slobodu mišljenja, izražavanja, na pravično suđenje i zabranu torture, da se takve neljudske strahote u državnoj režiji više nikad ne bi ponovile.