Borba protiv sustava

Grude - Dva brata razdvojena birokracijom već sedam godina

Kada će sustav stati na stranu djece?
Vijesti / Flash | 09. 11. 2024. u 10:03 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Razvodi ili razlazi bračnih supružnika uglavnom završavaju mučno po nekoga od partnera, no najčešće su djeca ta koja ispaštaju zbog nesređenih odnosa dvije odrasle osobe.

Jedna od takvih mučnih priča stiže iz Tihaljine u općini Grude gdje su dva maloljetna brata razdvojena nakon razvoda, a cijelu agoniju produžavaju birokratski procesi koji i nakon odluke Općinskog suda u Ljubuškom još uvijek majci nisu vratili drugog sina. Zbog zaštite maloljetnika u tekstu koristimo inicijale roditelja, a riječ je o majci K. P. (ranije K. Č.) te ocu djece J. Č.

Pravna borba majke da joj sinovi nisu poznanici nego braća traje već sedam godina. Stariji sin sada već ima devet godina, a s mlađim bratom još ne živi zajedno unatoč presudi Općinskog suda u Ljubuškom iz siječnja ove godine, piše Hercegovina.info.

Sudskom presudom drugo maloljetno dijete se također povjerava njoj, no do povratka djeteta majci nije došlo zbog neuspjelog pokušaka izvršenja presude te je neizvjesno što će biti s drugim djetetom. Cijeli slučaj je imao kompleksne korijene kada je isti sud u Ljubuškom tijekom rastave braka maloljetno dijete (tada još uvijek dojenče) povjerio na odgoj, čuvanje i uzdržavanje ocu, a majci je čitavo vrijeme bilo onemogućeno viđanje djeteta.

Prema riječima obiteljskih poznanika, otac djeteta je 2021. godine proglašen krivim zbog oduzimanja maloljetnika zbog čega je dobio uvjetnu kaznu, no u praksi se nije ništa promijenilo. Tada sudu nije ništa previše predstavljala činjenica i da je J. Č. ranije, odnosno 2015. godine, osuđivan za nasilničko ponašanje.

Reakcija Općinskog suda u Ljubuškom

"U tijeku je ovršni postupak radi predaje djeteta, tražitelja ovrhe K. Č , rođene P. protiv ovršenika J. Č.

Budući da je riječ o sporu iz odnosa roditelja i djece, u kojem je javnost isključena sukladno članku 277. Obiteljskog zakona Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine“ broj: 35/05, 31/14), nismo u mogućnosti dostaviti više informacija", kazali su iz Općinskog suda Ljubuški za hercegovina.info.

Za vrijeme trajanja suđenja, prema zabilješkama dostupnim u PU Grude, žena koja je ranije počinila čedomosrstvo se nalazila u istom domaćinstvu s jednim od dječaka (I. Č.) i obitelji majke gotovo svakodnevno prijetila kako će usmrtiti i ovo dijete.

Bijeg majke

Majka, K. Č. pobjegla je 2017. iz navedene obitelji, trudna s drugim djetetom. Prvo dijete, koje je predmet spora, ostalo je kod oca jer ga majka u trenutku bijega (pješice, u noćnim satima) nije mogla povesti sa sobom, a kasnije joj nije bilo dopušteno ni približiti mu se. Tako braća razdvojena i uz svega tek nekoliko kontakata u sedam godina, umjesto zajedničke igre i druženja, žive razdvojeno gotovo kao potpuni stranci jedan drugome.

Neuobičajena je bila odluka suda u Ljubuškom, koji je, najprije privremenom mjerom, a kasnije i presudama odlučio da starije dijete ostaje kod oca, a mlađe kod majke. Dugogodišnja pravna borba dovela je do promjene navedene presude te je i starije dijete dodijeljeno majci, a presuda postala pravomoćna i izvršna. I kad se činilo da za majku dolazi kraj agonije, da će se dijete izuzeti iz kriminalne obitelji i predati njoj u skrbništvo, da će dva dječaka konačno početi živjeti onako kako dolikuje životu dvojice braće, novo preispitivanje i strepnja.

Naime, unatoč svemu, sud ne žuri s izuzimanjem djeteta. Poznanici koji su kontakt portala smatraju da je tome svakako kumovao i nadležni Centar za socijalni rad Grude koji ne samo da se kroz sve ove godine nije zanimao za navedeno dijete niti poduzeo ikakve mjere za njegovu zaštitu, što mu je bila dužnost, nego se nije libio opstruirati svaki pokušaj i vapaj majke da dođe do djeteta. No, upornost majke ipak je polučila uspjehom pa je uspjela ostvariti nekoliko kontakata sa sinom i dati mu do znanja da ga nikada nije svojevoljno napustila. Kako nam navode, u nedavnom sudskom pokušaju izuzimanja djeteta, u kojem je sudjelovalo 12 policajaca, ne znajući više kome vjerovati, jednom od njih dječak se obratio riječima: 'Hoćeš li me ti čuvati?'.

Centar u Grudama bez konkretnijih odgovora

"Predmet Č. je u ovršnom postupku kod Općinskog suda u Ljubuškom. Centar za socijalni rad Grude je uključen u predmet, a radio je po nalogu i zahtjevima Općinskog suda u Ljubuškom sukladno zakonskim propisima. Sudjelovali smo u postupku povjeravanja maloljetne djece, kaznenom postupku i ovršnom postupku. Kako je ovršni postupak u tijeku, to Vam, u cilju zaštite prava i interesa maloljetne djece nismo u mogućnosti dostaviti više informacija", odgovorio je Centar za socijalni rad Grude.

Ovaj slučaj iz Tihaljine otvara nanovo pitanje tromosti nadležnih institucija koji bi prvenstveno trebali biti na usluzi građanima i zaštiti onih najranjivijih u našem društvu - a to su svakako djeca.

 

Kopirati
Drag cursor here to close