Zapažanja

OHR pažljivo prati Republiku Srpsku

Christian Schmidt naglasio je da vrlo pažljivo prate da li se i kakve aktivnosti poduzimaju u Republici Srpskoj koje bi mogle voditi ka narušavanju reda u BiH.
Vijesti / Flash | 09. 07. 2024. u 18:00 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Visoki predstavnik Christian Schmidt danas je tijekom izvanrednog sastanka s veleposlanicima Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira razgovarao o aktuelnim događanjima u Bosni i Hercegovini i prezentirao svoja zapažanja.

Zapovijednik EUFOR-a generalmajor Laszlo Sticz također je dao svoju ocjenu sigurnosne situacije u BiH. Visoki predstavnik je posebnu pažnju posvetio ponovljenim najavama o otcjepljenju koje dolaze od strane rukovodstva Republike Srpske.

Video: Aktuelni intervju: Christian Schmidt - 09.07.2024.

''Ovakve se najave ponekad odbacuju kao puka politička retorika. Ja ne mislim tako: svjedočimo provođenju političke agende kojom se ugrožava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine'', rekao je visoki predstavnik nakon sastanka.

Dužnosnici Republike Srpske bi, kako je dodao, trebali objasniti svoju kritiku provedbe Daytonskog mirovnog sporazuma.

''Otcjepljenje od države Bosne i Hercegovine u svakom slučaju nije opcija. Europske integracije ne smiju biti dovedene u pitanje. Ali, moramo garantirati i prava entiteta, što već i radimo. Svi u Bosni i Hercegovini imaju pravo živjeti u miru i bez diskriminacije. Ovo su činjenice: ne postoji zakonsko pravo na otcjepljenje i entiteti nisu države. Entiteti postoje samo zato što postoji Bosna i Hercegovina. Ko god to dovodi u pitanje prihvaća sukob, a međunarodna zajednica to neće dozvoliti'', dodao je Schmidt.

Naglasio je da vrlo pažljivo prate da li se i kakve aktivnosti poduzimaju u Republici Srpskoj koje bi mogle voditi ka narušavanju reda u BiH.

''Međunarodna zajednica garantira postojanje države Bosne i Hercegovine, kao i mir i sigurnost svih građana ove zemlje. Niko nema pravo da to ugrožava. Svaki pokušaj destabiliziranja smatram ozbiljnim ugrožavanjem Daytonskog mirovnog sporazuma. Građani ove zemlje napravili su iskorake ka pomirenju i suživotu koji su prije trideset godina djelovali nezamislivo. Stoga je jasno u kom pravcu sve zajednice u ovoj zemlji žele ići – ka prosperitetnoj budućnosti u Europskoj uniji. To je ono što političke elite moraju ostvariti'' rekao je visoki predstavnik nakon sastanka, priopćeno je iz Ureda visokog predstavnika (OHR).

Kopirati
Drag cursor here to close