Nastavak

Suđenje Dodiku - Svjedok kaže da nitko ne može zaustaviti objavljivanje usvojenih zakona

Nastavljeno je suđenje Dodiku i Lukiću. Na pitanje branitelja Miljkana Pucara da li Ured visokog predstavnika (OHR) ili visoki predstavnik mogu narediti direktoru Službenog glasnika da se neki zakon ne objavljuje, svjedok je kazao da ne može.
Vijesti / Flash | 18. 09. 2024. u 18:01 BIRN

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na suđenju za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, svjedok Obrane je izjavio da nitko nema ovlasti da stopira proceduru objavljivanja zakona u Službenom glasniku Republike Srpske.

Svjedočeći na poziv Obrane Miloša Lukića, bivšeg vršitelja dužnosti direktora Službenog glasnika, glavni tajnik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Upravnog odbora Službenog glasnika Boran Bosančić je rekao da direktor Službenog glasnika nema mogućnost da bilo šta zaustavlja ili mijenja u dostavljenim zakonima ili propisima, pa čak ni da ispravlja tehničku grešku.

Ne može se zaustaviti objavljivanje zakona

''Ukoliko bi to netko uradio, to bi predstavljalo napad na ustavno-pravni poredak'' - rekao je Bosančić.

Na pitanje branitelja Miljkana Pucara da li Ured visokog predstavnika (OHR) ili visoki predstavnik mogu narediti direktoru Službenog glasnika da se neki zakon ne objavljuje, svjedok je kazao da ne može.

''Nigdje nije propisana ta dužnost visokog predstavnika'' - naveo je Bosančić.

Kazao je da su na posebnim sjednicama Narodne skupštine održanim 21. i 27. lipnja 2023. ispoštovane sve procedure propisane zakonom i Poslovnikom prilikom usvajanja zakona. Nakon toga, kako je ispričao, na e-mail predsjednika Skupštine je stigao dopis visokog predstavnika kojim se zabranjuje objavljivanje dva usvojena zakona, kao i odluka o nametanju izmjena Krivičnog zakona.

Interni dokument

Svjedok je rekao da ni predsjednik Narodne skupštine nema ovlasti da stopira zakonsku proceduru i da je dužan da potpiše usvojene zakone.

Potvrdio je da je dostavio dva zakona Službenom glasniku, te naveo da o njihovom objavljivanju nije raspravljao Upravni odbor, kao što nije raspravljao o bilo kojem drugom, što i propisuje procedura.

Bosančić je govorio i o internom dokumentu Službenog glasnika, obrascu koji sadrži podatke o tome tko je obavio pregled, lekturu, prelom i slične stvari. Prema njegovim riječima, to je o interni dokument koji nije pravno obvezujući.

Lukić je optužen s Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske, da su od 1. do 9. srpnja 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. srpnja iste godine, kao i odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Na pitanja Dodikove Obrane, Bosančić je potvrdio da je Narodna skupština Republike Srpske svojevremeno usvojila zaključke o štetnom djelovanju visokog predstavnika i njegovom spornom legitimitetu.

Tužiteljici Biljani Golijanin svjedok je potvrdio da je dužan da prati izmjene propisa na razini BiH. Složio se da je direktor najodgovornija osoba za zakonitost rada Službenog glasnika.

Kazao da je interni obrazac potpisao direktor, ali da ne može reći da li se bez tog obrasca može objaviti zakon u Službenom glasniku.

Branitelju Miljkanu Pucaru je kazao da OHR ne može sudjelovati u zakonodavnoj proceduri na razini Republike Srpske ni Bosne i Hercegovine, pa čak ni po Bonskim zaključcima.

Suđenje će biti nastavljeno 25. rujna.

Kopirati
Drag cursor here to close