Nepoštivanje

U Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje Dodiku i Lukiću

Pred Sudom se okupio i veliki broj Dodikovih pristalica koji su došli kako bi pružili podršku optuženima
Vijesti / Flash | 25. 09. 2024. u 16:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Sudu Bosne i Hercegovine danas je nastavljeno suđenje predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Miloradu Dodiku i vršitelju dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, javlja Anadolu.

Pred Sudom se okupio i veliki broj Dodikovih pristalica koji su došli kako bi pružili podršku optuženima.

Sutkinja Sena Uzunović odbila je na današnjem ročištu prijedlog Lukićeve obrane za saslušanjem visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Schmidta.

Foto: Anadolija / U Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje Dodiku i Lukiću

Lukić je nakon ročišta u obraćanju novinarima rekao da je Tužiteljstva Bosne i Hercegovine za šest svjedoka postavilo ukupno 17 pitanja.

"Ovo pokazuje da ovo Tužiteljstvo nije dovoljno doraslo zadatku koji su im postavili nalogodavci koji su im i dali zadatak da provedu ovaj proces", rekao je Lukić, dodajući da je postupao u skladu sa zakonom:

"Postoje zakoni koji se usvojeni u Parlamentu Bosne i Hercegovine i zakoni koje usvaja Narodna skupština RS-a i mi postupamo prema njima i nismo prekršili nijedan od tih zakona."

Lukićev odvjetnik Miljkan Pucar istakao je da "nitko nema pravo u Bosni i Hercegovini osim parlamenata Bosne i Hercegovine i Narodne skupštine RS-a da donosi zakone".

"Nitko nema pravo niti ovlaštenja da naredi Službenom glasniku RS-a da ono što je donijela Narodna skupština RS-a u vidu zakona da to stopira i da se to ne objavi", kazao je Pucar.

Prethodno ročište je održano prije sedam dana iako je Dodik tražio da zbog izborne kampanje bude otkazano. Na tom ročištu svjedočio je predsjednik Upravnog odbora Službenog glasnika Boran Bosančić koji je tada kazao da nitko nema ovlaštenja da zaustavi proceduru objavljivanja zakona u Službenom glasniku RS-a.

Foto: Anadolija / U Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje Dodiku i Lukiću

Lukić i Dodik optuženi su da su od 1. do 9. srpnja 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Schmidt donio odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. srpnja iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, poduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika u BiH.

Sljedeće ročište najavljeno je za 9. 16. i 30. listopada ove godine.

Dodik i Lukić: Nezaustavljiva procedura objavljivanja u Službenom glasniku

Na suđenju za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, svjedok Obrane izjavio je da se usvojeni zakoni po proceduri objavljuju u Službenom glasniku i da nema mogućnosti da se ta procedura zaustavi.

Svjedočeći na poziv Obrane Miloša Lukića, bivšeg vršitelja dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske, Dalibor Panić je rekao da ne postoji propis koji predviđa mogućnost da se usvojeni zakon ne objavi, prenosi BIRN.

''Takav propis ne postoji u Republici Srpskoj, ne samo u odnosu na visokog predstavnika, nego bilo koga'', rekao je Panić, generalni tajnik Vlade Republike Srpske i član Upravnog obora Službenog glasnika.

On je dodao da nema mogućnosti ni da se popravi eventualna greška, nego zakon mora ponovo proći istu proceduru i biti izmijenjen.

Više dopisa iz OHR-a

Panić je potvrdio da je kao generalni tajnik Vlade u ljeto prošle godine dobio više dopisa iz Ureda visokog predstavnika (OHR) u vezi s obustavljanjem dva zakona, kao i objavljivanja određenih akata. Naveo je da je sazvao sjednicu kolegijuma na kojoj su se pravnici jednoglasno složili da Vlada nije prava adresa.

''Vlada šalje Službenom glasniku samo ono što Vlada usvoji'', rekao je svjedok.

Panić je kazao da direktor Službenog glasnika nema ovlaštenja da utiče na objavljivanje zakona i da za to ne donosi posebne odluke.

''Nema ni potrebe jer je taj proces propisan zakonom'', dodao je svjedok.

On je objasnio da su prije nekoliko godina uvedeni obrasci u okviru usklađivanja rada Službenog glasnika sa ISO standardom i da se u te obrasce upisuje tko je što radio i koliko je bilo potrebno vremena za određeni segment posla. Dodao je da ti obrasci nisu neophodni, jer su se i bez njih ranije zakoni objavljivali.

Lukić je optužen s Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske, da su od 1. do 9. srpnja 2023. godine u Banjaluci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. srpnja iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, poduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Na pitanja Dodikovog branitelja Gorana Bubića o stavu Vlade RS-a prema OHR-u, Panić je rekao da Vlada podnosi Vijeću sigurnosti UN-a izvještaje u kojima upozorava da raniji visoki predstavnici i sada Schmidt podrivaju Daytonski sporazum. Kako je naveo, stav je da Schmidt nije visoki predstavnik.

Svjedok je, na pitanje Dodika da li Schmidt ima pravo da nameće zakone, rekao da nema jer nije predviđen kao zakonodavno tijelo.

Zabranjeno pitanje

Dodik je svjedoka a potom i sudac Senu Uzunović pitao da li zaista misle da se protiv njega ne vodi politički proces. Uzunović je zabranila to pitanje, upozorivši da se ono može protumačiti kao nepoštivanje Suda.

Na pitanja tužitelja Nedima Ćosića, svjedok je rekao da za zakonitost rada Službenog glasnika odgovaraju direktor i Upravni odbor. Složio se da je direktor glavni i odgovorni urednik Službenog glasnika, ali ne i s tim da je potpisivanjem predočenih obrazaca direktor najodgovorniji za objavu propisa.

''Ja, kao član Upravnog odbora, vidio sam obrasce koji nisu potpisani… Nema akta koji nije objavljen, a poslat je Službenom glasniku'', rekao je Panić.

On je potvrdio da je u srpnju prošle godine dobio iz OHR-a akte o izmjenama Krivičnog zakona, navodeći da BiH u tom periodu nije imala visokog predstavnika.

Na pitanja tužitelja, svjedok je rekao da je član Saveza nezavisnih socijaldemokrata.

Sutkinja Uzunović je kazala da odbija prijedlog Lukićeve Obrane za pozivanje visokog predstavnika za svjedoka, uz obrazloženje da okolnosti na koje je predložen nisu predmet optuženja i da je ranije predložila i Dodikova Odbrana, što je također odbijeno.

Sutkinja je navela da je Tužiteljstvo obavijestilo Sud da još prikuplja dokaze koje namjerava predložiti u okviru replike. Ostavljen je rok Tužiteljstvu za podnošenje prijedloga, a nastavak suđenja je 9. listopada.

Kopirati
Drag cursor here to close