Suđenje

Vidović: Nakon skenera kazala da je telefon u torbu ubacio Debevec

Odvjetnica Vasvija Vidović tijekom istrage kazala je kako je sporni mobilni telefon u njenu torbu ubacio tadašnji predsjednik Suda BiH Ranko Debevec.
Vijesti / Flash | 23. 09. 2024. u 18:04 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na suđenju za sprječavanje dokazivanja, inspektori Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) izjavili su da je tijekom istrage odvjetnica Vasvija Vidović prvobitno izjavila da je sporni telefon njen, a potom je navela da joj ga je u torbu ubacio osumnjičeni, tadašnji predsjednik Suda Bosne i Hercegovine, Ranko Debevec.

Viši inspektor Bojan Bojić ispričao je da je u prosincu prošle godine uhićen Debevec i sproveden u prostorije SIPA-e, te je bio vrlo uznemiren i nekorektan prema istražiteljima.

On je kazao da nisu izvršili pretres osumnjičenog zbog stanja u kojem se nalazio i da su čekali da stigne naredba.

"Ja ću životom braniti ovu torbu"

"Rijetko viđena uznemirenost, rekao je: 'Ja ću životom braniti ovu torbu'… Osoba i stvari su bile pod kontrolom, procjena je bila da se ne vrše agresivne radnje", rekao je Bojić.

On je kazao da su braniteljicu Vidović po dolasku upoznali sa stanjem osumnjičenog, te da čekaju naredbe za pretres lica i objekata. Naveo je da je Vidović ušla u prostoriju u kojoj je bio Debevec i stavila na sto svoju torbu, na kojem su bila dva telefona osumnjičenog i torbica.

Nakon što je Debevec zatvorio vrata, kako je ispričao, on je s još jednim kolegom otišao u susjednu prostoriju sa staklom kroz koje se može vidjeti prostorija u kojoj su bili odvjetnica i osumnjičeni.

"Nas je iznenadio gospodin Debevec, izvadio je odnekud treći telefon i ubacio u torbu koju je ona primakla", prisjetio se Bojić.

"Jesi vidio šta mi uradi"

Potom su, kako je naveo, pitali Vidović ima li nešto nepredviđeno što bi im kazala, na što je ona rekla da nema. Dodao je da su joj slično pitanje više puta ponovili. Potom su otišli do skenera na ulazu u SIPA-u, te vidjeli da se u torbi nalazi telefon.

Prema njegovim riječima, Vidović je prvobitno rekla da je to njen koji je zaboravila predati, ali ga nije mogla uključiti.

"Vidjelo se da nije njen, tad je reakcija bila: 'Jesi vidio šta mi uradi'", naveo je Bojić.

Braniteljica Senka Nožica zaključila je da u službenoj zabilješci nije navedeno da je Vidović prvobitno kazala da je njen telefon koji je pronađen u torbi, na što je svjedok rekao da se možda radi o previdu.

Bojić je rekao da je moguće da je Vidović iz prostorije u kojoj je bila s Debevcom odvedena u drugu prostoriju kako bi je pitali je li se dogodilo nešto nepredviđeno.

"Uočen je mobitel koji nije mogao biti u torbi"

Istražiteljica Maja Numanović ispričala je kako je pozvana da dođe u SIPA-u i da su je kolege upoznale da je odvjetnica Vidović počinila kazneno djelo dok je postupala kao braniteljica osumnjičenog Debevca.

"Rečeno je da postoji odobrenje tužitelja za KDZ pregled… Jedan od kolega je upitao ima li što da prijavi, Vasvija Vidović je izjavila da nema", navela je Numanović.

Ona je rekla da je s kolegama otišla do ulaza gdje se obavlja KDZ kontrola i da su Vidović ponovno pitali ima li što da prijavi, te da je njena torba stavljena na aparat.

"Uočen je mobilni telefon koji ni u kom slučaju nije mogao biti u torbi. Ona je izjavila da je to njen mobitel", kazala je Numanović.

Dodala je da su joj kolege rekle da ga otključa, a kada to nije mogla uraditi, kazala je da je telefon od Debevca. Svjedokinja je navela da je dobila odobrenje od tužitelja i suca da pristupi pretresu osumnjičene i na kraju njenom lišenju slobode.

"To ne mijenja suštinu naredbe"

Kazala je da je oduzet telefon iz torbe i onaj iz pretinca, te je na kraju podnijela izvještaj o počinjenom kaznenom djelu. Potvrdila je da je djelo u konsultaciji s tužiteljem prekvalificirano.

Braniteljici Edini Rešidović je kazala da nije imala naredbu za oduzimanje kada su na skeneru vidjeli telefon. Braniteljica je svjedokinju pitala o razlici u četiri minute između njene i sudske naredbe za pretres. Numanović je rekla da je ona vjerojatno zapisala vrijeme kada je pozvala suca, a sudac kada je razgovor završen.

Braniteljica je sugerirala da je svjedokinja svoju naredbu proširila i da se kod suca navodi samo pretres lica, a kod nje i pretres stana i prostorija. Svjedokinja je rekla da je možda sucu ostao neki raniji obrazac.

"Imamo urneke, to ne mijenja suštinu naredbe", kazala je Numanović.

Dodala je da je na njeno pitanje Vidović dobrovoljno predala oba telefona. Rešidović je zaključila da svjedokinja u zapisniku nije navela posebne uvjete za lišenje slobode koji su, kako je navela, obvezni uz navođenje osnova sumnje.

Unakrsno ispitivanje Numanović će biti nastavljeno, a termin nastavka suđenja naknadno određen, piše Birn.

Kopirati
Drag cursor here to close