Gotovo
Dodik: Za 30 dana Federaciji stiže dokument o razlazu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će u sljedećih 30 dana Federaciji BiH, kao strani potpisnici Daytonskog sporazuma, biti predložen sporazum o mirnom razdruživanju, jer srpski narod više ne može živjeti u BiH.
Mirno razgraničenje
"Mi danas krećemo s formalnom odlukom da se traži mirno razgraničenje. Predložit ćemo da se prvo razjasne političke nadležnosti vezano za entitete, a da sačuvamo i ostavimo sadašnji model funkcioniranja gospodarstva i u roku od nekoliko godina da to prilagodimo modelu mirnog razgraničenja", rekao je Dodik u Bratuncu.
Dodao je kako ''srpski narod naprosto više ne može živjeti u ovoj BiH, da je ovo što su Bošnjaci uradili s rezolucijom o Srebrenici bespravno i da nisu uvažili Srbe''.
Dodik je podsjetio da Predsjedništvo BiH nije razmatralo ovo pitanje, a da bez odluke ovog tijela ne može biti pokrenuta inicijativa u UN.
Nije nikakvo čudo, kaže Dodik, da UN, koje drže Amerikanci, to radi, navodeći da su Srbe dva puta bombardirali, a da o tome nije bilo odluke Vijeća sigurnosti UN-a.
Premijer RS, Radovan Višković, rekao je kako će Sporazum o mirnom razdruživanju pripremiti Vlada RS.
"Ovo nije secesija, mirno razdruživanje nije secesija", rekao je Višković nakon sadnice Vlade Republike Srpske u Srebrenici.
Dodik je danas s izaslanstvom položio vijence u Bratuncu i rekao kako je delegacija Vlade Srpske došla u Bratunac i Srebrenici da bi skrenuli pažnju na povijesnu nepravdu učinjenu srpskom narodu.
Priča o Srebrenici
"Na činjenicu koju moćni u svijetu i naše komšije potpuno zanemaruju, a to je da je u zločinima koje je počinilo muslimanska struktura na ovim prostorima stradalo 3.500 Srba i da za te zločine nitko nije odgovarao", naveo je Dodik.
Naveo je kako je priča o Srebrenici od početka lažno konstruirana.
"Priča da je ubijeno 8.300 pripadnika bošnjačkog naroda je potpuna laž. Sve ove godine nisu uspjeli da dokažu da postoji taj broj. Moram reći da nam je žao za svaku žrtvu i bošnjačku, a srpsku pogotovo. Boli nas nepravda i nemoguće je da su ozbiljni ljudi svijeta prihvatili ovakvu lakrdiju", rekao je Dodik.
Kaže da se rezolucijom srpskom narodu pokušava nametnuti kolektivna krivica.
"Naravno, kolektivne odgovornosti nema. Kako je moguće da se u Ujedinjenim narodima proglašava dan sjećanja, ako je netko individualno činio zločin. To nije zabilježeno u svjetskoj povijesti", naveo je Dodik, prenijela je RTRS.
Živi na popisu mrtvih?
Premijer RS-a, Radovan Višković je rekao i da u Srebrenicu nisu došli da bi provocirali ili izazivali uznemirenje bilo koga, već sa željom da ovdje mirno žive svi bez obzira na nacionalnu, vjersku ili bilo koju drugu pripadnost.
Srebrenica je, dodao je, deo Republike Srpske i tako će i ostati.
Negirajući tvrdnje da je u Srebrenici stradalo 8.000 ljudi, Višković je rekao da postoje dokazi o ljudima koji su živi, a nalaze se na popisu stradalih.
Naveo je da pored Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari živi osoba koje na popisu mrtvih, te da je riječ o čovjeku koji je bio vozač načelnika općine iz reda bošnjačkog naroda.