Reagiranje
Islamska zajednica ljuta zbog korištenja prostora pri obilježavaju obljetnice obnove Starog mosta; Dobili su odgovor
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Medžlis Islamske zajednice Mostar objavilo je priopćenje za javnost povodom, kako tvrde, ''propusta protokola središnje svečanosti obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta''.
Tvrde kako se radi o ''grubom propustu osoblja zaduženog za protokol centralne ceremonije'' te su izrazili ''nezadovoljstvo zbog nedoličnih radnji pojedinaca koji su samoinicijativno iskoristili posjetu najviših državnih dužnosnika za osobnu reklamu i samopromociju u objektu Sultan Selimova mesdžida na Starom mostu''.
Optužbe prema službama
Tvrde kako više od desetljeća ''nisu u mogućnosti da uđu u posjed svoga objekta, zbog neprovođenja zakona od strane nadležnih gradskih službi''.
''Osobe koje u tom prostoru vrše nelegalnu djelatnost nemaju validnog ugovora o zakupu, što Poreznoj upravi nije predstavljalo smetnju da im izdaju porezno rješenje i ID broj o obavljanju trgovačke djelatnosti-privatni obrt, iako oni po zakonu ne ispunjavaju nikakve uvjete za to. Nadležna gradska inspekcija u Odjelu za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove po ovom pitanju već godinama eskivira da postupi po Zakonu i riješi gorući zahtjev Islamske zajednice-povrat mesdžida titularu. Izvršna vlast Grada Mostara, gradonačelnik Mario Kordić, iako u više navrata upoznat sa ovim problemom nije pokazao ni trunku volje da svojim podređenima u gradskim službama izda nalog da se dugotrajna blamaža i otimanje sakralnog objekta Islamske zajednice konačno prekine'', navodi Medžlis Islamske zajednice Mostar.
Kažu kako im nije poznato na koji način je došlo do toga da visoko izaslanstvo posjeti ovaj prostor i iz kojih razloga.
Fetva
''Mišljenja smo da je neprimjereno da tako visokim izaslanstvima poklone uručuju ili objašnjavaju kulturno-historijske vrijednosti Starog mosta osobe koje za to nisu certificirane i nemaju akademskog zvanja, usprkos činjenici da u Mostaru postoje ustanove i institucije čija je to primarna djelatnost. Medžlis Islamske zajednice Mostar izražava nadu da se ovakvi propusti više neće dešavati i još jednom apelira na gradsku administraciju na dosljedno provođenje zakona. Očekujemo i od viših razina vlasti da se uključe i pomognu u rješavanju ovog dugogodišnjeg problema s kojim se Islamska zajednica u Mostaru suočava'', navodi Medžlis Islamske zajednice Mostar.
Prijetnje
Vlasnik spomenute galerije, Irfan Čolaković, kaže za Bljesak.info kako im ovo nije smetalo kad je u isti objekt dolazio Bakir Izetbegović, čelnik SDA, ali i naveo kako su u utorak dobili prijetnje da će doći silom učiti ezan u prostoru galerije.
Rekao je kako je i ranije bio metom fizičkih napada u studenom 2023. kada je na njegovu kuću bačena bomba te da ima indicije da su ''poslali osam ubojica''.
''Oni tvrde da je objekat koji je nama dodijeljen da je njihov. Mi smo rekli da, ukoliko je objekat vaš, vi imate pravo podnijeti zahtjev sudu ove države. Ja živim u državi koja se zove Bosna i Hercegovina, ne živim u islamskoj državi i ne živim u državi gdje su fetve izvršni zakon, ne živim u islamskoj mudžahediniji da islamsko vjersko udruženje može izdavati zakone, nego u državi koja ima svoj ustav u kojoj postoje imovinsko pravni odnosi'', rekao je Čolaković navodeći kako se lokalitet prvi put spominje u spisima popa Dukljanina.
Prezentacija baštine
''Nije u spisima efendije, hodže, muftije'', rekao je Čolaković koji nije štedio riječi rekavši da se radi o kriminalnoj organizaciji koja sebe naziva vjerskim udruženjem.
''Ja sam Bošnjak, musliman, volim svoju vjeru, ali mislim da se nitko ovdje nije borio za islamsku državu gdje će islamski predstavnici određivati zakon. Mi se za to nismo borili'', rekao je.
Spomenuo je kako ima suglasnosti nacionalnog povjerenstva za kulturno-povijesne spomenike BiH i Federalnog ministarstva i zavoda za zaštitu spomenika.
''Nama je velika čast da predsjednika ove države ugostimo u ovom objektu koji služi za prezentaciju naše baštine, za istinu o onome što je učinjeno u ratu u Bosni i Hercegovini, u genocidu, kulturocidu, urbicidu, uništenju brutalnom Starog mosta, o obnovi Mostara, o povijesti ove države i taj objekt služi da svi koji dođu u grad da mogu vidjeti kulturnu povijesti, ratnu povijest ali i mirnodopsku povijest ovog grada i Starog mosta'', rekao je.
Mevlana
Mostarska Islamska zajednica ranije je objavila kako se vodi spor po ovome pitanju a Vijeće za fetve Rijaseta islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je 2012. godine izdalo fetvu u kojoj se, između ostalog, kaže da ''šerijatski propisi ne dopuštaju da se mesdžid koristi u komercijalne svrhe, jer je njegova osnovna funkcija određena činom izgradnje i stavljanja u funkciju obavljanja osnovnih islamskih dužnosti, namaza prije svega''.
Pored ovoga, mostarska Islamska zajednica obrušava se na Grad Mostar i gradonačelnika povodom zahtjeva da se u središnjoj zoni izgradi Centar Mevlana što je koalicija za predstojeće izbore predvođena SDA stavila u prioritete programa.
Upit o spornom prostoru galerije odnosno mesdžida uputili smo i prozvanom Odjelu za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove.