Sigurnije baviti se kriminalom, nego prijaviti

Je li BiH postala sigurna kuća za kriminalce?

U BiH je čini se stvoren ambijent da je "sigurnije i manje opasno baviti se kriminalom nego prijaviti kriminal".
Vijesti / Politika | 20. 07. 2024. u 13:09 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U BiH uhićen opasni "škaljarac". Na sjeveroistoku BiH priveden pripadnik "kavačkog klana". Tijekom ulaska u BiH pao Crnogorac prijavljen zbog šverca teškog 600.000 KM. U Bijeljini uhvaćen osumnjičeni za transport ubojice policajca iz Srbije.

Sve su to primjeri koji datiraju iz bliske prošlosti, a pokazuju da je BiH često skrovište za osobe iz regije sa, najblaže rečeno, mutnom biografijom. Poruka struke je jasna - nešto se mijenjati mora, pišu Nezavisne novine.

Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutarnjih poslova Kantona Sarajevo, kaže da, nažalost, nije pogrešan, nego istinit utisak da brojni kriminalci utočište nalaze u BiH.

"Bojim se da BiH, nažalost, sve više postaje 'sigurna kuća' za kriminalce iz okruženja, ali ne samo okruženja nego i drugih zemalja. Oni očigledno BiH shvaćaju 'sigurnom kućom', a vlast im pruža takav ambijent da se oni ovdje definitivno osjećaju sigurnim", rekao je Pećanac za "Nezavisne novine".

Kaže da je napravljen takav ambijent da je ovdje "sigurnije i manje opasno baviti se kriminalom nego prijaviti kriminal".

"Imamo mi sporazume i sa Srbijom i s Hrvatskom u vezi s izručenjem, ali očigledno je da oni ne funkcioniraju. Naše granice su, što bi rekli stari ljudi, šuplje k'o đevđir, ulazi se, izlazi. Dobar dio granice je nepokriven. Imamo čitav ambijent koji više pogoduje kriminalcima nego borcima protiv kriminala", ocijenio je Pećanac.

Safet Mušić, stručnjak za sigurnost, kaže da operativni podaci pokazuju da su u više navrata područja Sarajeva, zatim Jahorine, Bijeljine, pa i Mostara, bila utočište takvih lica.

"Kriminalci 'prate' područja u BiH i regionu gdje ima određenih slabosti u radu policije i tužilaštava. U BiH imamo takav policijski sistem da, recimo, u FBiH imate deset kantona i deset MUP-ova. Imate dva entitetska MUP-a. Tako da oni to vrlo dobro znaju i vješto koriste. Sklone se u jedno područje gdje ili fali policije ili profesionalnosti u radu policije, ili gdje ima policijskih službenika koji su korumpirani ili se mogu korumpirati", rekao je Mušić za "Nezavisne novine".

Kako dodaje, treba imati na umu i činjenicu da Graničnoj policiji BiH nedostaje policajaca.

"Fali im policajaca već dugi niz godina. S druge strane, nažalost, Granična policija BiH je vrlo često opterećena korupcijskim aferama, gdje su vodeći ljudi uključeni u korupcijske radnje. A i pripadnici drugih nekih agencija bili su umiješani u koruptivne radnje, odnosno kontakte sa kriminalnim krugovima. Tako da je to jedan generalni problem", naveo je Mušić.

Denis Hadžović, predsjednik Centra za sigurnosne studije, također upozorava da nemamo potpune implementacije međunarodnih sporazuma koje je BiH potpisala i sa Srbijom i s Hrvatskom, a odnose se na izručivanje kriminogenih osoba.

"Pritom, BiH nedostaje oko 500 graničnih policajaca. Do kraja godine će u penziju otići još njih 300, tako da će se ta situacija dodatno usložniti", naglasio je Hadžović. Nedostaje nam, dodaje, i operativni ugovor s Frontexom, koji bi omogućio da nam međunarodne snage pomognu u domenu zaštite granica.

"Nažalost, problemi se gomilaju, a političari ne traže dugoročna rješenja", istaknuo je Hadžović za "Nezavisne novine".

Kopirati
Drag cursor here to close