Parvilnik usvojen

Međunarodni stručnjak preporučio pravilnik za VSTV BiH

Odjel za provođenje postupka po izvještajima, bez čije provjere nitko od sudaca, tužitelja ili članova Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV) ne može biti imenovan
Vijesti / Politika | 05. 06. 2024. u 08:21 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na sjednici Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH usvojene su izmjene i dopune Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u VSTV na osnovu kojeg će biti imenovan jedan ili više međunarodnih stručnjaka koji će vršiti provjeru svih konkursnih procedura za suce i tužitelje u Odjelu za provođenje postupka po izvještajima, koji još nije u funkciji.

Odjel za provođenje postupka po izvještajima, bez čije provjere nitko od sudaca, tužitelja ili članova Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV) ne može biti imenovan, još uvijek nije funkcionalan.

Šef Odjela za upravljanje ljudskim resursima u administraciji Samir Husić rekao je da Odjel ne može biti popunjen bez proračinskih sredstava, ali su ove izmjene neophodne kako bi se ubrzao proces nakon što se steknu uvjeti, jer su već pripremljeni tekstovi oglasa za popunjavanje 14 pozicija.

Tekstovi proslijeđeni ekspertu

Tekstovi su, kako je rekao, proslijeđeni međunarodnom ekspertu putem Delegacije Europske unije u BiH, koji je izdao preporuke za izmjenu Poslovnika VSTV-a o imenovanju stručnjaka za praćenje konkursnih procedura. Rekao je da je predloženim izmjenama propisano da će Vijeće angažirati međunarodne stručnjake za vanjsko praćenje, čije su nadležnosti obavljanje i pregledanje sadržaja konkursa za radno mjesto u novoformiranom odjelu.

Prijedlog je usvojen s 13 glasova za.

Tijekom redovne sjednice u utorak je predstavljena i informacija o dinamici suđenja u složenim predmetima organiziranog kriminala i visoke korupcije koji su ušli u dvogodišnje planove rješavanja. Od 11 predmeta organiziranog kriminala, koji se vode pred sudovima u BiH, samo je jedan završen, u dva predmeta se održava dinamika suđenja, u jednom djelomično, a u sedam nikako. Ovi predmeti, kako je rečeno na sjednici, moraju biti završeni do kraja godine, javlja Detektor.

U predmetima organiziranog kriminala koji moraju biti završeni do kraja 2025., u dva je objavljena presuda, u dva se održava dinamika suđenja, u četiri djelomično, a u četiri predmeta nema dinamike suđenja. Tri predmeta korupcije su završena, u jednom se održava dinamika, a u četiri ne održava.

Smjernice tužitelja

Na sjednici je rečeno da su izdate smjernice glavnim tužiteljima i opis zadataka kontakt-osobama za sigurnost novinara u tužiteljstvima Šejla Maslić Ćepić, pravna suradnica pri Misiji OSCE-a, rekla je da su u svim bh. tužiteljstvima imenovani tužitelji koji su zaduženi za koordinaciju i komunikaciju s novinarima, u slučaju napada, i agencijama za provođenje zakona.

''Zaključak je bio da se kontakt-osobe imenuju i u policijskim agencijama. Taj je proces uspješno okončan – 35 osoba u tužiteljstvima i policiji imenovano je kao kontakt-osobe za sigurnost novinara'', rekla je i dodala da su glavni tužioci dobili smjernice da omoguće punu efikasnost na predmetima u vezi napada na novinare.

Detektor je ranije objavio dokumentarni film u suradnji s OSCE-om ''Novinarstvo nije zločin'' u kome donosi iskustva napadnutih novinarki i novinara, te govori o izazovima s kojima se novinari radeći svoj posao svakodnevno susreću, kao i o nedovoljnom procesuiranju napada na medijske radnike i niskim kaznama počiniocima.

U filmu se ukazuje na sve veće pritiske na medije na zapadnom Balkanu kao i sve teži položaj novinara, a za slučajeve koji se procesuiraju kazne su jako niske i često završavaju nepreventivnim disciplinskim mjerama.

Posljednjih pet godina povećao se broj prijavljenih napada u BiH, otvorenih prijetnji smrću, govora mržnje, kao i rodno zasnovanog nasilja prema novinarkama, posebno u online sferi. Od 2019. godine do danas, Linija za pomoć novinarima u BiH zabilježila je 340 napada na novinare.

Kopirati
Drag cursor here to close