"Sretni dobitnici"
Kako su američki vojnici za rat u Vijetnamu birani pomoću lutrije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rat u Vijetnamu (u Vijetnamu poznat pod nazivima Rat za otpor protiv Amerike ili jednostavnije Američki rat) bio je oružani sukob u eri tzv. hladnoga rata koji se odvijao na prostorima država Vijetnama, Laosa i Kambodže u razdoblju od 1. studenog 1955. pa sve do pada Sajgona 30. travnja 1975. godine.
Taj rat zapravo je nastavak Prvog indokineskog rata (1946. – 1954.), a vodio se između Sjevernog Vijetnama – čiji su saveznici bili tadašnji Sovjetski Savez, Kina i ostale komunističke države – te vlade Južnog Vijetnama – čiji su najjači saveznik bile Sjedinjene Američke Države i druge antikomunističke zemlje.
Prije točno 55 godina, 1. prosinca 1969. godine primijenjena je po prvi put u SAD-u neobična metoda određivanja osoba koje će biti pozvane u vojsku na novačenje.
Metoda je bila sljedeća: u obzir su dolazili samo muškarci rođeni između 1944. i 1950. godine (tj. između 18. i 25. godine života).
Na papiriće su napisani svi datumi u godini, a zatim su papirići stavljeni u plastične kapsule i promiješani. Iz staklene su zdjele zatim izvlačene kapsule s datumima.
Onaj tko je bio rođen na taj datum imao je biti pozvan u vojsku. Izvučeno je ukupno 195 datuma (od ukupno 366 – jer je uziman i 29. veljače), a po njihovom redoslijedu stvoren je redoslijed novačenja.
Izvlačenje su uživo prenosili radio i televizija.
Nakon što su izvučeni datumi, obavljeno je i izvlačenje 26 slova abecede kako bi se utvrdio nesumični redoslijed vojnih poziva za osobe rođene istog datuma.