Nakon 30 godina

Kina ukida strancima mogućnost posvajanja djece

Više od 160.000 kineske djece posvojile su od 1992. godine obitelji diljem svijeta, kada je Kina prvi put otvorila svoja vrata međunarodnom posvajanju.
Vijesti / Svijet | 06. 09. 2024. u 12:22 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kina više neće slati djecu na posvajanje u inozemstvo, rekla je vlada, čime prestaje vrijediti tri desetljeća staro pravilo ukorijenjeno u nekoć strogoj kineskoj politici jednog djeteta.

Više od 160.000 kineske djece posvojile su od 1992. godine obitelji diljem svijeta, kada je Kina prvi put otvorila svoja vrata međunarodnom posvajanju.

Oko 82.000 te djece, većinom djevojčica, posvojeno je u Sjedinjene Države, prema podacima organizacije China's Children International (CCI), prenosi Hina.

"Izražavamo zahvalnost obiteljima koje žele posvojiti kinesku djecu"

Jučer je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekla da je kineska vlada prilagodila svoju politiku prekograničnog posvajanja kako bi bila "u skladu" s međunarodnim tokovima.

"Osim posvajanja djeteta ili pastorka krvnih srodnika iste generacije koji su unutar tri generacije stranaca koji dolaze u Kinu radi posvajanja, Kina neće slati djecu u inozemstvo na posvajanje", rekla je Mao.

"Izražavamo zahvalnost stranim vladama i obiteljima koje žele posvojiti kinesku djecu na njihovoj dobroj namjeri te ljubavi i dobroti koju su pokazali", dodala je.

Još nije jasno što će se dogoditi s obiteljima koje su već u procesu posvajanja djece iz Kine.

Ova je promjena nastupila dok kineske vlasti pokušavaju potaknuti mlade parove da se vjenčaju i imaju potomstvo, nakon što je broj stanovnika u padu dvije uzastopne godine.

Kina ima jednu od najnižih stopa nataliteta u svijetu

Kina ima jednu od najnižih stopa nataliteta u svijetu i pokušava potaknuti mlade žene da imaju djecu. Mnogi su, međutim, obeshrabreni visokim troškovima skrbi za djecu, brigom oko nesigurnosti posla i izgledima za budućnost dok se rast drugog najvećeg svjetskog gospodarstva usporava.

Kina je provodila rigoroznu politiku jednog djeteta od 1979. do 2015. kako bi smanjila svoju populaciju. Kada su obitelji bile ograničene na samo jedno dijete, mnoge su odlučile zadržati mušku djecu, od koje se tradicionalno očekuje da budu glavni skrbnici za svoje obitelji, a žensku su dale na posvajanje.

Potez Kine da zaustavi međunarodna posvajanja uslijedio je nakon što je Nizozemska u svibnju zabranila svojim građanima posvajanje djece iz stranih zemalja. U Danskoj ljudi više neće moći posvajati djecu iz inozemstva nakon što je jedina agencija za posvajanje priopćila da prestaje s radom.

Kopirati
Drag cursor here to close