Poruka odlazeće administracije SAD-a

Mandić: Korištenje dalekometnog oružja ubrzat će kraj sukoba između Rusije i Ukrajine

Korištenje dalekometnog oružja donosi novu dimenziju ratu u Ukrajini, mijenjajući način na koji će se odvijati buduće vojne operacije te na taj način potencijalno ubrzavajući kraj rata.
Vijesti / Svijet | 21. 11. 2024. u 12:15 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Veliko ili malo oružje ne dobiva rat. Mozak dobiva rat'', komentirao je Ivica Mandić, vojni analitičar, prilikom posjete Mostaru gdje je govorio na znanstveno - stručnom skupu Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama.

Mandić je za medije komentirao nedavnu odluku Sjedinjenih Američkih Država  o odobrenju upotrebe dalekometnog oružja i posljedice koje bi ta odluka mogla imati na budući tijek rata u Ukrajini.

Istaknuo je kako tehnologija sama po sebi ne donosi pobjedu, već ključnu ulogu igra strategija i promišljanje navedeno u uvodu teksta, da mozak dobiva rat, a ne veliko ili malo oružje.

Nova dimenzija ratnih operacija

Odobrenje za korištenje dalekometnog oružja, poput raketa Storm Shadow dometa do 560 kilometara, omogućava Ukrajini da svoje vojne operacije organizira na potpuno drugačiji način. Prema Mandiću, ova odluka stvara situaciju u kojoj se protivničkoj vojsci otežava pristup području sukoba:

"Ovaj rat će se sada bitno drugačije voditi. Vi se nećete moći šetati u dubini od 300 do 400 kilometara jer ove rakete omogućavaju uništavanje ključne infrastrukture kao što su primjerice mostovi."

Poruka odlazeće administracije SAD-a

Mandić je također istaknuo političke implikacije odluke, navodeći kako sumnja da se ona dogodila bez konzultacija s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom. Prema njegovim riječima, odluka nosi nekoliko važnih poruka, a najvažnija je odvraćanje od daljnje eskalacije sukoba.

"Prva poruka je odvraćanje od daljnje eskalacije. Odvraćanje je lijepa stvar, međutim, odvraćanje stoji na dva stupa. Prvi je nijekanje, što znači da vas mogu spriječiti u tome što ste naumili, a drugi je kažnjavanje."

"U smislu jednog i drugog, ova odluka ne da je dobrodošla nego je trebala se davno donijeti da bi se taj rat priveo kraju." – zaključuje Mandić.

Učinak na teren i mogući scenariji

Mandić naglašava kako dalekometne rakete omogućuju Ukrajini da napada ključne pozicije i ometa logističku podršku protivničkih snaga:

"Odmazda i nemogućnost pristupa je ono što je Ukrajina sada sebi osigurala ovom odlukom. Ovaj rat će se sada bitno drugačije voditi. Vi se nećete moći šetati u dubini od 300 do 400 kilometara jer je riječ  o raketama Storm Shadow koje su dometa 560 km."

Nova pravila igre 

Mandić pojašnjava kako će dalekometno oružje značajno otežati protivniku vođenje operacija u dubini teritorija.

"Vaš kompletan sustav koji vam omogućava da bacate klizeće bombe je pod udarom. Milijardu je nekih mogućnosti koje će Ukrajina, siguran sam, iskoristiti."

No, Mandić upozorava kako ova odluka ulazi u širi kontekst američke unutarnje politike, posebno u svjetlu dolaska Trumpove administracije:

"Zar mislite da Trumpu neće pasti na pamet da odobri još radikalnije poteze kako bi iz pozicije sile zaustavio rat?" – pitanje je koje postavlja Mandić.

 

Kopirati
Drag cursor here to close