Novo rješenje rekonstrukcije

Radovi na jednom od najfrekventnijih raskrižja u Mostaru mogli bi i potrajati

Radovi na jednom od najfrekventnijih raskrižja u Mostaru mogla bi trajati više nego kako je prvobitno planirano.
Gospodarstvo / Ulaganja | 25. 10. 2024. u 14:20 Bljesak.info | R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Moguć je produžetak radova na raskrsnici ulica Kardinala Stepinca s ulicama dr. Ante Starčevića i Alekse Šantića (kod Mepasa) koji su krenuli u svibnju ove godine.

''Rok završetka radova je 12 mjeseci od uvođenja u posao, (06.05.2024 - 06.05.2025). Budući da se u ovoj fazi projektira novo rješenje rekonstrukcije (kružni tok) na raskrižju Ul. Kardinala Stepinca i Alekse Šantića, moguć je produžetak roka'', rekli su za Bljesak.info iz Heringa, koji radi na rekonstrukciji dva raskrižja u vrijednosti od milijun maraka bez PDV-a, odnosno 1,17 milijuna KM s uračunatim PDV-om.

Idući tjedan - nosivi sloj asfalta

''Trenutno se priprema NNS (tampon) na novim kolovoznim trakama uz dvoranu (Ul. Ante Starčevića) i na kolovozu kod Mepasa gdje se trenutno na suprotnoj strani odvija dvosmjerni promet. Po dinamici radova u narednom tjednu je planirana ugradnja nosivog sloja asfalta'', rečeno je iz Heringa.

Ovim radovima će, dodaju, omogućiti iduću fazu.

''U idućoj fazi, privremenom regulacijom, odvijanje prometa ćemo prebaciti na asfaltirane kolovoze kako bi nastavili s rekonstrukcijom. Čitavom dužinom uz dvoranu završena je pješačka staza koja će barem dijelom olakšati kretanje pješaka'', rekli su iz Heringa, koji su tijekom ove rekonstrukcije poprilično nesigurni, kako zbog same pješačke kulture, tako i zbog prostora.

Iz Heringa kažu kako su od samog početka imali problem s radovima.

Problemi s radovima

''Već u prvom tjednu, nakon početka morali smo obustaviti radove na izgradnji potpornog zida. Pristupili smo iskopima i uočili veliki broj cijevi (vodovod, kanalizacija) za koje nismo znali na kojim dubinama se nalaze te smo odmah na početku oštetili vodovodnu cijev'', navode iz Heringa.

Pažljivim iskopima i detaljnijom analizom, kažu, jasno je bilo da projektirani zid "fizički" ne može stati na projektom predviđenu poziciju.

''Radovima se pristupilo nakon dodatnog projektnog rješenja (pomjeranjem zida i uz korištenje gabiona), 3 mjeseca poslije. Uz potporni zid kao glavna nepredviđena situacija, najviše problema su nam do sada stvarale podzemne instalacije'', dodali su.

Iako im je dostavljen katastar podzemnih instalacija, kako kažu, u velikom broju slučajeva se ne slažu na terenu ili imamo one koje koje nisu ucrtane.

''Ovo je dovelo do dosta sporijeg napredovanja jer smo dio iskopa morali raditi ručno umjesto mehanizacijom'', dodaju iz Heringa.

Regulacija prometa

Podsjetimo, Grad Mostar je koncem prošle godine raspisao javnu nabavku za rekonstrukciju križanja, javna nabavka obuhvaća radove na rekonstrukciji dva križanja kod bivšeg hotela 'Ero', uključujući građevinske radove na prometnicama (ulice dr. Ante Starčevića, Kardinala Stepinca, Alekse Šantića), radove na javnoj rasvjeti te radove na svjetlosnoj signalizaciji (semaforima) i ostaloj prometnoj signalizaciji.

Grad Mostar je po zahtjevu 'HERING' d.d. Široki Brijeg donio rješenje za privremenu regulaciju/obustavu prometa zbog izvođenja radova na spomenutoj lokaciji, a obustava i izmjena režima prometa radi se po potrebi izvođenja radova u skladu s dinamičkim planom izvođenja radova.

Izvođač radova je obvezan da alternativnim rješenjem omogući pristup dionici ulice na kojoj se izvode radovi za vozila stanara, vozila hitne pomoći, vatrogasna vozila i vozila MUP-a.

Kopirati
Drag cursor here to close