Spremanje zimnice
Ovo je tajna dobrog ajvara, kralja zimnice koji donosi ukus ljeta
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Priprema zimnice nezaobilazan je dio tradicije u mnogim domaćinstvima u regiji, a ajvar se izdvaja kao jedan od omiljenih proizvoda koji donosi dašak ljeta u zimske dane.
Ovaj ukusni namaz od crvenih paprika, ponekad u kombinaciji s patlidžanom, najčešće se priprema krajem ljeta ili početkom jeseni kada je sezona svježih, sočnih paprika.
Proces pripreme ajvara možda zahtijeva malo truda i vremena, ali svaki zalogaj opravdava uloženi trud.
Tajna dobrog ajvara
Ajvar ima bogatu povijest i smatra se pravim delikatesom. Ključ savršenog ajvara je u odabiru kvalitetnih sastojaka. Najvažnije su, naravno, crvene paprike – mesnate i slatke, jer one daju prepoznatljiv okus i teksturu.
Patlidžani su opcionalni, ali mogu dodati posebnu kremastu notu. Neizostavni su i dobri maslinovo ili suncokretovo ulje, sol i ponešto octa ili šećera, ovisno o preferencijama.
Tradicionalno, ajvar se priprema na otvorenoj vatri, jer dim daje poseban okus, no jednako je moguće pripremiti ga i na štednjaku.
Paprike se peku, gule, sjeckaju i kuhaju dok se ne dobije gusta smjesa koja se potom stavlja u sterilizirane staklenke. Ovaj proces pomaže da se ajvar očuva i sačuva sve do proljeća, a pritom zadrži svu svoju aromu i bogatstvo okusa.
Recept za tradicionalni domaći ajvar
Sastojci:
- 10 kg crvenih mesnatih paprika
- 1 kg patlidžana (po želji)
- 200 ml suncokretovog ulja
- 3-4 žlice soli (ili po ukusu)
- 2-3 žlice šećera
- 100 ml octa (po želji)
Priprema:
- Paprike operite i posušite, a zatim ih pecite na roštilju ili u pećnici dok koža ne potamni i ne postane lako odvojiva. Patlidžane također možete peći uz paprike.
- Kada su pečeni, paprike stavite u zdjelu, pokrijte ih folijom i ostavite da se ohlade. Zatim ogulite kožu i uklonite sjemenke. Isto napravite i s patlidžanima ako ih koristite.
- Oguljene paprike i patlidžane sameljite u mašini za mljevenje mesa ili u multipraktiku dok ne dobijete glatku smjesu.
- Smjesu stavite u veliki lonac, dodajte ulje, sol i šećer, a po želji i malo octa. Kuhajte na laganoj vatri uz često miješanje dok se ajvar ne zgusne, što može trajati nekoliko sati.
- Kada je gotov, još vrući ajvar prelijte u sterilizirane staklenke, dobro zatvorite i okrenite naopako dok se potpuno ne ohlade.
Ajvar je najbolje čuvati na hladnom i tamnom mjestu, a otvaranjem staklenke okusit ćete bogatstvo ljeta i domaće tradicije.
Bilo da ga koristite kao namaz na kruhu, prilog uz meso ili dodatak raznim jelima, domaći ajvar unosi posebnu toplinu i okus u svako jelo.