Uoči obljetnice
Poruka iz Europe: Nema mjesta među nama za koje one koji negiraju genocid
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Europska unija je u srijedu, uoči 29. obljetnice genocida u Srebrenici poručila da nema mjesta među nama za one koji ga negiraju, pokušavaju ponovno pisati povijest i slave ratne zločince.
''Nema mjesta među nama za koje one koji negiraju genocid, pokušavaju ponovno pisati povijest i slave ratne zločince'', kaže se u izjavi visokog predstavnika za vanjsku politiku Josepa Borrella i povjerenika za proširenja Olivera Varhelyia.
Oni u zajedničkoj izjavi ističu da je genocid u Srebrenici jedan od najmračnijih trenutaka u modernoj europskoj povijesti, piše Hina.
''Naša je dužnost odati počast sjećanju na više od 8300 dječaka i muškaraca koji su sustavno ubijani u brdima oko Srebrenice'', naveli su.
Dvojica visokih europskih dužnosnika pozivaju na odbacivanje retorike koja sije podjele i na djelovanje na temelju istine, pravde, povjerenja i dijaloga.
''Liječenje rana iz prošlosti zahtijeva priznavanje i podučavanje povijesnih činjenica, odavanje počasti i sjećanje na žrtve, identificiranje onih koji se još uvijek vode kao nestali i privođenje pravdi svi počinitelja. To je ključno za suočavanje s korijenima mržnje koja je dovela do genocida'', kaže se u izjavi Borrella i Varhelyia.
Oni podsjećaju da odluka Europskog vijeća iz ožujka o otvaranju pregovora s Bosnom i Hercegovinom pruža ključnu prigodu za zemlju da napreduje u reformama na jačanju demokracije, prosperiteta i sigurnosti za građane BiH i približavanje zemlje članstvu u EU-u.
''Ponavljamo našu nedvosmislenu privrženost budućnosti BiH u EU-u kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje'', stoji u izjavi.
Posmrtni ostaci 14 žrtava genocida u Srebrenici što su ga 1995. nad Bošnjacima počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ispraćeni su u utorak iz mrtvačnice u mjestu Visoko kako bi 11. srpnja bili pokopani na memorijalnom groblju u Potočarima.
Kolona vozila s posmrtnim ostacima prošla je kroz Sarajevo gdje se, kao i svih ranijih godina, zaustavila pred sjedištem Predsjedništva BiH. Tamo su počast ubijenima odali građani te brojni političari, uključujući članove državnog vrha te visokog predstavnika Christiana Schmidta i američkog veleposlanika Michaela Murphyja.