Paučina i promaja
Sretna 2050. godina!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Orr je bio lud i mogao je biti pošteđen letenja. Trebalo je jedino da zatraži da bude pošteđen; ali čim bi zatražio, ne bi više bio lud i morao bi još izvršavati borbene zadatke. Orr bi bio lud kad bi još izvršavao borbene zadatke, a duševno zdrav kad ih ne bi izvršavao, ali ako je bio zdrav, morao ih je izvršavati, Ako ih je izvršavao, bio je lud pa nije morao; ali ako ih nije htio izvršavati, bio je duševno zdrav i morao je. Yossarian je bio duboko potresen apsolutnom jednostavnošću te klauzule Kvake 22 i zazviždao je u znak divljenja.
Joseph Heller, Kvaka 22
Još se jedna godina bliži svome kraju i, kako nalažu dobri običaji, nužno je napraviti kratki presjek protekle godine koja će ostati prvenstveno upamćena po otvaranju pristupnih pregovora Federacije s Europskom unijom. Zli jezici su tvrdili da se to dogodilo greškom, jer je netko u Europskoj komisiji zamijenio Federaciju i Republiku Srpsku koja je već poprilično poodmakla u procesima europskih integracija. Federacija je otvorila prvo poglavlje, Iće, piće i dvije nabijene puške.
Hrvatski član Predsjedništva Slaven Kovačević
Dragan Čović je u božićnom obraćanju pred trojicom visokih uzvanika obećao kako će u sljedećoj, 2050. godini biti donesen novi izborni zakon, čime će napokon biti riješeno hrvatsko pitanje. Krajnje je vrijeme, izjavio je Čović, da Hrvati biraju svog člana Predsjedništva. Prijemu je, uz hrvatsku veleposlanicu Avu Karabatić, prisustvovao još Dragan Bursać, veleposlanik susjedne Republike Srpske i ministrica kulture Sanja Vlaisavljević.
Hrvatski član Predsjedništva Slaven Kovačević posjetio je susjednu i prijateljsku Republiku Srpsku, gdje ga je dočekao Draško Stanivuković, novi-stari predsjednik Republike Srpske. Slaven je cijeli svoj mandat naglašavao kako se ne brine samo za prava Hrvata, već i za Ostalce, uključujući i Srbe, zbog čega ga je oduševljeno mnoštvo na središnjem banjolučkom Trgu Milorada Dodika, Oca Republike Srpske, dočekalo s poklicima Slavo, Srbine, Slavo, Srbine, na što je potreseni Slaven podignuo visoko u zrak tri prsta.
Premijerka federalne Vlade Emina Ganić svečano je otvorila bistu Michaela Murphyja, nekadašnjeg američkog veleposlanika u bivšoj Bosni i Hercegovini. Svečanom činu otvaranja prisustvovao je i sam Murphey, živahni starčić koji je nedavno obolio od Alzheimerove bolesti. Starčić je jedno vrijeme otvorenih usta promatrao samoga sebe, govoreći kako mu je kameni čiko odnekle poznat.
Prva dionica Južne plinske interkonekcije
U listopadu mjesecu, BH-Gas je svečano otvorio prvu dionicu Južne plinske interkonekcije u dužini od stotinu pedeset metara. Predsjednik BH-Gasa, gospodin Josip Mlakić, diplomirani inženjer strojarstva, drhtavim je glasom svečani čin otvorenja proglasio povijesnim događajem za Federaciju. Najavio je kako se u sljedećih pet godina BH-Gas, inšalah, planira povezati s plinovodom s hrvatske strane. Kao čin dobre volje, BH-Gas je velikodušno svim stanovnicima Donjih Vinjana dopustio da besplatno napune upaljače izravno s plinskih instalacija, što je ujedno i dokaz da BH-Gas itekako vodi računa o svim građanima Federacije, bez obzira na nacionalnost, pa čak i o Hrvatima. Kad je dernek, nek i hala gori, izjavio je Mlakić.
U kinima, u njih koliko ih je ostalo u Federaciji, prikazani su filmovi "Koncentriši se, baba: The Next Generation" Pjera Žalice i sedamnaesti nastavak "Aide" Jasmile Žbanić, nazvan "Aida, djelić djelićeva djelića koji nedostaje" koji je imao i najveći broj gledatelja u kinima, njih čak 112. Na svečanoj premijeri, kojoj je prisustvovala i HDZ-ova ministrica kulture Sanja Vlaisavljević, pojavilo se čak sedamnaest ljudi. Cjelokupni iznos od petnaest milijuna maraka, koliko je Fondacija za kinematografiju izdvojila prethodne godine za film, ministrica je dodijelila Jasmili Žbanić, jer je jedino njezin projekt bio spiralno uvezan s propisanom debljinom žice. Ovom iznosu, premijerka Ganić pridodala je pet milijuna konvertibilnih maraka iz interventnog fonda, namijenjenog saniranju katastrofalnih poplava u središnjoj Federaciji. Nek se nađe, izjavila je tom prilikom premijerka.
Ulica u Sarajevu nazvana po ministrici Vlaisavljević
Ministrica kulture ove je godine čak udvostručila sredstva namijenjena izdavaštvu. Ona iznose čak 3.000 konvertibilnih maraka. Sredstva su ravnomjerno raspodijeljena na šezdeset pisca, koje je ministrica osobno odabrala, što znači da je svaki za objavljivanje svoje knjige dobio pedeset maraka, koje im je ministrica osobno uručila. Društvo pisaca je zbog ove velikodušne geste predložilo da se jedna ulica u Sarajevu nazove po ministrici Vlaisavljević.
Mostarski nogometni klub Zrinski, koji je u polufinalu ovogodišnje Lige prvaka poražen na penale od madridskog Reala, osvojio je petnaestu titulu prvaka Federacije, što je, kada se tome pribroje titule prvaka bivše Bosne i Hercegovine, njih petnaest, njihov jubilarni trideseti trofej. Na proslavi jubilarne tridesete titule, Dragan Čović, doživotni predsjednik Hrvatskog narodnog sabora i Nogometnog saveza Federacije, poželio je svojim sarajevskim prijateljima malo više sreće drugi put.
Krug 99, organizacija koja je prije petnaestak godina, u vrijeme odcjepljenja Republike Srpske, dobila Nobelovu nagradu za mir, koja je u Oslu uručena osobno Adilu Kulenoviću, osnovao je Mladež Kruga 99, u koju se mogu uključiti osobe mlađe od sedamdeset godina. Ovo je ulaganje u budućnost naše zemlje, izjavio je Adil Kulenović na tri tisuće dvjesto dvanaestoj sesiji Kruga 99 na kojoj je kao uvodničar govorio Dragan Bursač, veleposlanik Republike Srpske u Sarajevu.
Požar izazvao Zukan Helez
Godina 2049. ostat će upamćena i po požaru koji se dogodio u staračkom domu u Bugojnu i rekonstrukciji Ustavnog suda Federacije. Požar u Bugojnu izazvao je vremešni Zukan Helez koji se unutar prostorije igrao s dronom turske proizvodnje. Nikome nije jasno kako je dron završio u Helezovim rukama. Na sreću, u požaru nije bilo stradalih.
Ustavni sud Federacije po novom zakonu, koji je usklađen s pozitivnim zakonskim propisima Europske unije, broji točno pedeset članova, nakon što je ukinuta diskriminatorna odredba po kojoj svi članovi Ustavnog suda moraju biti po zanimanju pravnici. Ako o filmu mogu odlučivati pravnici, što onda o Ustavu Federacije ne bi mogli odlučivati ginekolozi ili inženjeri, naveo je Europski sud za ljudska prava u svom obrazloženju. Za predsjednika Suda izabran je Selmo Cikotić, kandidat Udruženja bivših robijaša.
Ipak, prijelomna 2049. godina ostat će upamćena po tome što je himna Federacije napokon dobila tekst. Na natječaju, na kojem je pobjednik nagrađen iznosom od milijun konvertibilnih maraka, pobijedio je tekst pravnice Mirne Milanović-Lalić, potpredsjednice Ustavnog suda Federacije u kojem predstavlja Udruženje redatelja, koja je preradila tekst jedne pjesme iz davnih sedamdesetih. Himna Federacije započinje stihovima:
Tike, tike tačke
Nema više vračke
Tike, tike tačke
Nema više vračke
Tike, tike tačke
Nema više vračke
Jer 'ko vrati
Mora da plati
Mora da plati sve, hej!
Na komentare zlobnih kritičara, uključujući i predsjednika BH-Gasa, gospodina Josipa Mlakića, kako je pobijedio neprimjeren tekst, gospođa Milanović-Lalić spremno je odgovorila riječima: Kakva država, takva i himna.
(Ako mislite da je gornji tekst plod čiste fikcije, onda se grdno varate: u državi u kojoj o respiratorima odlučuju uzgajivači malina, a o filmu i književnosti nepismeni pravnici, moguće je sve. Jedina nedoumica koja naivnom čitatelju preostaje je pitanje je li ovdje riječ o komediji ili o tragediji. Ako je komedija, onda ne može biti tragedija, a ako je tragedija, onda ne može biti komedija. Ako se ponekad osjećate kao Yossarian, glavni lik kultnog Hellerova romana, onda imate, ako vas to tješi, poprilično dobar razlog za to. Sretna vam nova 2025. godina!)
Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Bljesak.info. Navedeni stavovi ne odražavaju ni stav bilo koje ustanove, subjekta ili objekta s kojima je povezan autor.